Якщо у школі або будинку почалася пожежа, найголовніше – не панікувати! Необхідно негайно повідомити про це пожежну частину: телефонуй за номером 101 – чітко і ясно назви адресу і місце виникнення пожежі.

Якщо є можливість, то спробуй погасити вогонь засобами, що є під рукою:

• невеликі джерела пожежі можна гасити мокрою ганчіркою (ударами зверху) або мокрим віником (розмазуючи воду по палаючій поверхні);
• якщо вогонь розростається, необхідно відкрутити усі крани з водою на повну потужність. Нехай вода переливається у ванну: зачерпувати воду відром з ванни швидше, ніж чекати, поки відро наповниться з крану;
• якщо у кімнаті є вазони з квітами, то землю з них можна використати для гасіння вогню;
• не витягай з вогню предмети, що горять – це сприяє поширенню пожежі. Гаси вогонь (водою або піском) із країв до центру;
• при гасінні пожежі намагайся не відчиняти вікна і двері, бо доступ повітря підсилить вогонь.

Найбільш незахищеними від вогню є діти, причому не тільки малюки, а й досить підросли хлопці, які вже давно вчаться в школі. Щороку у всьому світі багато людей гине від вогню, і серед них виявляється чимало дітей. Дуже часто причинами пожежі стають гри дітей і підлітків з вогнем, але не рідше біда трапляється через незнання елементарних правил пожежної безпеки. Для школярів молодших класів вчителі готують програми, спрямовані на навчання малюків цим правилам. Але дітей постарше цього вже не вчать, по крайней мере, не в усіх школах. А адже пожежна безпека в школі повинна бути на найвищому рівні, а правила пожежної безпеки для школярів повинні бути завжди на слуху. Тому дітей, як на заняттях, так і вдома необхідно системно навчати того, як користуватися вогненебезпечними предметами, і що робити під час пожежі, щоб уникнути великих неприємностей.

З яких причин виникакють пожежі

Перш ніж говорити про те, якими правилами пожежної безпеки в школі повинні вчити дітей, розповімо про найбільш частих причини виникнення пожеж. Як ви розумієте, виникають вони не тільки тому, що діти грають з сірниками. Причин загорянь безліч, а до основних з них відносяться:

• Порушення правил експлуатації електричних приладів.
• Використання електроприладів і розеток навіть з незначною поломкою.
• Використання декількох потужних електроприладів одночасно.
• Необережне поводження з вогнем (розведення багать, використання для їх розпалювання горючих речовин і т.д.).
• Забуті ввімкнені електроприлади.
• Неакуратне поводження з вогненебезпечними іграшками (петарди, хлопавки та ін.).
• Використання аерозолів і інших балонів під тиском поблизу вогню (аерозоль від комарів біля багаття).
• Чи не загашені недопалок.

І це далеко не всі причини, за якими виникають пожежі, що забирають людські життя.

Згідно зі статистикою, більше 90% пожеж виникає з вини людини, а тому всі ми – не тільки учні, повинні вивчати і запам`ятовувати правила пожежної безпеки. Школярі зобов`язані їх повторювати з року в рік, а вчителям це необхідно контролювати.

Методики навчання школярів правилам пожежної безпеки

Викладачі молодших класів починають вчити дітейзаходам безпеки, починаючи з перших днів відвідування школи. Діти дізнаються, що таке вогонь, навіщо він потрібен, чим він небезпечний. Також вчителі розповідають першокласникам про те, як потрібно поводитися з вогнем, що робити під час пожежі і т.д. Так як молодші школярі ще не здатні засвоювати багато інформації, викладачі проводить уроки з безпеки в формі ігор та екскурсій в пожежну частину. Крім того, дітям надається можливість побачити все своїми очима. Тобто школярам показують відео- і діафільми, в яких вони можуть побачити, з яких причин виникають пожежі, і як від них рятуватися.

Учні школи повинні знати: що таке пожежа, її причини, номер телефону пожежної служби та ДСНС. Школярі повинні вміти: користуватися електроприладами, гасити багаття, виводити малюків з приміщення, де сталася пожежа. Пожежна безпека для школярів полягає в наступних простих правилах:
1. Не можна чіпати сірники.
2. Не можна грати біля відкритого вогню і розпечених предметів.
3. Не можна сушити біля них одяг.
4. Не можна розводити багаття без присутності дорослих.
5. Не можна забувати про включених електроприладах.
6. При пожежі відразу повідомляти дорослим.

Правила протипожежної безпеки для школярів середньої ланки полягають в тому, що вони повинні знати: як поводитися з електричними приладами, які матеріали легко займаються, як користуватися вогнегасниками та іншими засобами від вогню і диму, як рятувати себе і дітей. Заняття з учнями середньої ланкипроводяться у формі ігор- Вікторин, конкурсів, а також наочних практичних занять.

Правила пожежної безпеки в школі викладаються дітям до закінчення школи. Старшокласники вчаться гасити вогонь самостійно. Для цього в школі проводяться спеціальні навчання, завдяки яким старші школярі опановують елементарними правилами гасіння пожежі, рятування людей і т.д. До кінця навчання в школі підлітки повинні знати: де розташовані запасні виходи з будівлі і вогнегасники, від чого може стати причиною пожежі, щоб запобігти його, як надавати першу медичну допомогу.

Протипожежна безпека в школі для учнів старших класів зводиться до наступних правил:
1. Стежити за дітьми, щоб вони не гралися з вогнем.
2. Чи не нагрівати предмети з невідомого матеріалу.
3. Не залишати ввімкнені електроприлади без нагляду, а йдучи з дому вимикати їх з мережі.
4. Не застосовувати препарат горючі засоби для розпалювання багать, печей.
5. Гасити багаття до кінця.
6. Чи не підпалювати суху траву або тополиний пух.
7. Чи не кидати в урни палаючі сірники.
8. Чи не протирати ввімкнені електроприлади вологою ганчіркою.
9. Чи не вішати кошики з квітами над електроприладами або проводами.
10. Чи не гасити зажевріли електроприлади водою.
11. Дзвонити в пожежну службу при виявленні навіть найдрібнішого пожежі.

Це найосновніші правила пожежної безпеки. У школі і вдома дітей потрібно перевіряти і контролювати на їх знання. Адже не всі школярі однаково відвідують заняття, і цілком може вийти так, що дитина пропустить урок з пожежної безпеки. Тому всі батьки самі повинні вчити дітей тому, як поводитися з вогнем та як від нього рятуватися.

Пожежна безпека в школі – це не тільки правила, які дітки повинні заучувати напам`ять. Тим більше вивчити правила це не означає вміти ними користуватися.Дітей потрібно виховуватиі розповідати про те, які ситуації бувають в житті. Школярі повинні знати реальні історії, пов`язані з пожежею. Але головне, про що важливо знати кожній дитині, це те, як поводитися під час пожежі, і чого в цей момент робити не можна.

Основні правила поведінки при пожежі

Коли виникає пожежа, нерідко в паніку кидає не тільки дітей, а й дорослих. Але якщо останні хоча б в загальних рисах знають, що робити під час пожежі, то школярі можуть злякатися не на жарт і розгубитися. Щоб цього не було, дитину потрібно вчити тому, як вести себе при найменшій ознаці пожежі, щоб врятувати себе і дітей молодшого віку.

В першу чергу дитині необхідно відразу зателефонувати в службу порятунку «101» і дати по телефону точну інформацію про місцезнаходження будівлі.

Не можна залишатися в палаючому приміщенні і ховатися в шафи або інші предмети меблів. Якщо пожежа сталася в квартирі, потрібно терміново її покинути, закривши за собою двері. Якщо в приміщенні є діти, їх необхідно вивести. Якщо шлях до виходу лежить через палаючу кімнату, то необхідно закрити в неї двері і кликати на допомогу через вікно.

Якщо пожежа виникла в під`їзді, потрібно залишатися в квартирі і не відкривати двері до тих пір, поки вогонь не буде погашено. При проникненні диму в квартиру необхідно відкрити вікна.

Ці прості правила, які допоможуть людині не розгубитися під час пожежі і врятуватися від вогню, повинні знати всі школярі, починаючи з молодших класів. Теоретичні і практичні заняття з пожежної безпеки в школах необхідно проводити якомога частіше, але не менш важливу роль в навчанні дітей поводженню з вогнем повинні виконувати батьки школярів.

Обухівське РУ ГУ ДСНС України у Київській області

Коментарі