У місті Обухові запрацював автоматизований пост моніторингу атмосферного повітря

780

Виконавчий комітет Обухівської міської ради інформує, що у рамках реалізації Програми охорони довкілля та раціонального використання природних ресурсів Київської області на 2017-2018 роки протягом 2 років у Київській області було встановлено 13 стаціонарних постів автоматизованої системи моніторингу атмосферного повітря.

Пост № 12 – м. Обухів, вул. Київська, 117. Обладнаний газоаналізаторами для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, оксиду і діоксиду азоту, озону, сірководню; вимірювачем масової концентрації аерозольних частинок для вимірювання концентрації часток (пилу) атмосферному повітрі; блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення; метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Дані заходи реалізовувалися відповідно до Стратегії національної безпеки України, введеній у дію рішенням Ради національної без пеки і оборони України від 06.05.2015 «Про Стратегію національної безпеки України», затвердженим Указом Президента України № 287/2015 від 26.05.2015, де одним з пріоритетів забезпечення екологічної безпеки є створення ефективної системи моніторингу довкілля, а також на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 17.10.2014 № 41544/37/1-13 до листа Міністерства екології та природних ресурсів України від 06.10.2014 № 5/3-7/12140-14 щодо виконання заходів, визначених рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 25 квітня 2013 року «Про комплекс заходів щодо вдосконалення проведення моніторингу довкілля та державного регулювання у сфері поводження з відходами в Україні», уведеного в дію Указом Президента України від 18.10.2013 № 572, де передбачається упровадження автоматизованого моніторингу довкілля та утворення регіональних центрів моніторингу довкілля.

Місця встановлення стаціонарних постів автоматизованої системи моніторингу атмосферного повітря визначалось з урахуванням кількості забруднюючих речовин, що утворюються від основних галузей промисловості розташованих в містах області, кількості автотранспорту, звернень громадян та розробленого Державною екологічною академією післядипломної освіти та управління Проекту автоматизованої системи моніторингу довкілля Київської області.

В залежності від місця встановлення, обладнання стаціонарних дещо відрізняється. В загальному, обладнання вмонтоване в металеві навісні термошафи, призначені для розміщення на відкритих майданчиках, бетонних опорах, бетонних спорудах, на огороджувальних конструкціях, які є невід’ємною частиною стаціонарного посту моніторингу, та розташовуються зовні або всередині будівель. Шафи мають ступінь захисту ІР55 та обладнанні системою сигналізації – світлозвуковою сиреною LD-95.

Газоаналізатори «GA-100» являють собою автоматичні багатоканальні прилади безперервної дії з примусовим відбором проб повітря, призначені для вимірювання масової концентрації забруднюючих речовин в атмосферному повітрі. Принцип дії – електрохімічний.

Вимірювачі масової концентрації аерозольних часток (пилу) «РМ-100» призначені для вимірювання масової концентрації аерозольних часток (пилу) різного походження та хімічного складу у повітрі. Принцип дії – оптичний.

Метеостанції призначенні для вимірювання метеорологічних параметрів навколоземного шару повітря (температура та вологість повітря, атмосферний тиск, кількість опадів, швидкість та напрям вітру, тощо). Принцип дії – ультразвуковий.

Системи безперервного радіаційного моніторингу довкілля призначені здійснювати віддалений моніторинг радіаційного стану довкілля та містять блоки детектування гамма-випромінення БДБГ-09 для вимірювання потужності еквівалентної дози гамма-випромінювання.

Пост № 1 – м. Васильків, вул. Гоголя, 32. Обладнаний газоаналізатором для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, діоксиду азоту в атмосферному повітрі, блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення та метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Пост № 2 – м. Бориспіль, вул. Київський шлях, 72. Обладнаний газоаналізатором для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, діоксиду азоту в атмосферному повітрі, блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення та метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Пост № 3 – м. Богуслав, вул. Польова, 40. Обладнаний газоаналізатором для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, діоксиду азоту в атмосферному повітрі, блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення та метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Пост № 4 – м. Вишгород, вул. Київська, 10Б. Обладнаний газоаналізатором для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, діоксиду азоту в атмосферному повітрі, блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення та метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Пост № 5 – м. Узин, вул. Симиренка, 6. Обладнаний газоаналізаторами для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, діоксиду азоту, аміаку, озону, сірководню; вимірювачем масової концентрації аерозольних частинок для вимірювання концентрації часток (пилу) атмосферному повітрі; блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення; метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Пост № 6 – смт Велика Димерка, вул. Соборна, 15. Обладнаний газоаналізаторами для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, діоксиду азоту, аміаку, озону, сірководню; вимірювачем масової концентрації аерозольних частинок для вимірювання концентрації часток (пилу) атмосферному повітрі; блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення; метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Пост № 7 – смт Іванків, вул. Івана Проскури, 1. Обладнаний газоаналізаторами для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, оксиду і діоксиду азоту, озону, сірководню; вимірювачем масової концентрації аерозольних частинок для вимірювання концентрації часток (пилу) атмосферному повітрі; блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення; метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Пост № 8 – м. Переяслав-Хмельницький, вул. Б. Хмельницького, 107. Обладнаний газоаналізаторами для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, оксиду і діоксиду азоту, озону, сірководню; вимірювачем масової концентрації аерозольних частинок для вимірювання концентрації часток (пилу) атмосферному повітрі; блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення; метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Пост № 9 – м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-А. Обладнаний газоаналізаторами для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, оксиду і діоксиду азоту, озону, сірководню; вимірювачем масової концентрації аерозольних частинок для вимірювання концентрації часток (пилу) атмосферному повітрі; блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення; метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Пост № 10 – м. Вишневе, вул. Зелена, 2. Обладнаний газоаналізаторами для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, оксиду і діоксиду азоту, озону, сірководню; вимірювачем масової концентрації аерозольних частинок для вимірювання концентрації часток (пилу) атмосферному повітрі; блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення; метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Пост № 11 – м. Боярка, вул. Соборності, 49. Обладнаний газоаналізаторами для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, оксиду і діоксиду азоту, озону, сірководню; вимірювачем масової концентрації аерозольних частинок для вимірювання концентрації часток (пилу) атмосферному повітрі; блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення; метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Пост № 13 – м. Кагарлик, пл. Незалежності, 1. Обладнаний газоаналізаторами для вимірювання концентрації оксиду вуглецю, діоксиду сірки, діоксиду азоту, аміаку, озону, сірководню; вимірювачем масової концентрації аерозольних частинок для вимірювання концентрації часток (пилу) атмосферному повітрі; блоком детектування для вимірювання потужності еквівалентної дози радіаційного випромінення; метеорологічною станцією для вимірювання метеорологічних параметрів навколишнього середовища.

Система забезпечує безперервну передачу даних по GSM/GPRS зв’язку.

Результати вимірювань з постів представляються у вигляді цифрових даних і передаються на віддалений сервер Департаменту, дані оновлюється з частотою від 0,5 хвилини до 5 хвилин. Ознайомитися з даними, отриманими зі стаціонарних постів, можна на сайті Департаменту http://www.ecology-kievoblast.com.ua у посиланні «Моніторинг довкілля».

Програмне забезпечення базується на системі обробки даних LINUX/Microsoft. Система обробки і архівації даних має можливість підключення через канали мобільного зв’язку: стандарти GPRS/UMTS/EDGE/WIAN/ETHERNET в залежності від конфігурації і наявності або підключення до фіксованого телефонного зв’язку з використанням технології EDGE/ETHERNET/WLAN.

Вищезазначений додаток «Моніторинг довкілля» містить актуальну та комплексну інформацію про стан навколишнього середовища, а саме:
o місця видалення відходів;
o території та об’єкти природно-заповідного фонду;
o перелік підприємств, які мають дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферному повітрі;
o дані мобільної лабораторії проведення моніторингу довкілля;
o дані автоматизованих стаціонарних постів моніторингу атмосферного повітря
o дані надані іншими суб’єктами моніторингу, такими як Центральною геофізичною обсерваторією ім. Б. Срезневського.

Організація автоматизованого моніторингу навколишнього середовища ґрунтується на створенні і застосуванні комп’ютерних технологій оперативного збирання, оброблення та передавання даних від великої кількості віддалених та розміщених на значній території об’єктів. Створення такої системи значно розширить можливості міжнародної співпраці України у галузі охорони навколишнього середовища та сприятиме приведенню стану довкілля у відповідність до європейських і світових вимог.

Джерела утворення забруднюючих речовин

Оксид вуглецю СО
Оксид вуглецю – це безбарвний, без запаху газ, що утворюється за неповним згорянням палива. Автомобілі утворюють 95 % цього газу у містах. Ще одним джерелом СО є пожежі.

Діоксид азоту NO2
Оксиди азоту (NOx), особливо діоксид азоту, виникають під час високотемпературного згоряння, яке може супроводжуватися появою бурої імли над містом. Діоксид азоту за звичайних умов являє собою газову суміш бурого кольору з задушливим запахом.

Можливі джерела надходження діоксиду азоту в атмосферне повітря – виробництво електроенергії, газу та води, переробна промисловість, металургія та оброблення металу, викиди автотранспорту.

Викиди азоту в атмосферу, їх перетворення у нітрати та азотну кислоту призводять до виникнення кислотних дощів.

Частинки (пил)
Частинки РМ – це окремі порції твердої, рідкої або газоподібної речовини, розміри яких перевищують 1 нм.

Частинки РМ2,5 розмірами меншими ніж 2,5 мкм можна побачити лише в електронному мікроскопі. Ці частинки є продуктами вихлопних газів, заводів, згоряння деревини, лісових пожеж.

Частинки РМ10 розмірами від 2,5 до 10 мкм можуть виникати під час руху транспорту на дорогах.

Діоксид сірки SO2
Діоксид сірки – це безбарвний газ, який виникає під час згоряння вугілля та нафти, що містять сірку.

Озон О3
Основна маса озону атмосфери (близько 90 %) міститься в стратосфері на висоті 10-50 км із максимумом на висоті 20-25 км.

Озону здатний поглинати ультрафіолетове сонячне випромінювання.

Вихлопні гази та індустріальні викиди, пари бензину та хімічні розчинники є джерелами емісії NOx та леткі речовини, які сприяють утворенню озону. Приземний озон є первинним компонентом смогу.

Аміа́к
Аміак (NH3) – один з найбільш поширених промислових хімікатів, що використовується в промисловості та торгівлі. Також аміак постійно утворюється в усіх органах і тканинах людського організму. У природі аміак утворюється при розкладанні азотовмісних органічних сполук.

Близько 80 % аміаку, що виробляється промисловістю, використовується в сільському господарстві як добриво. Аміак використовують також у холодильних установках, для очищення водного приладдя, у виробництві пластику, вибухових речовин, текстилю, пестицидів, барвників та інших хімічних речовин. Він міститься в багатьох побутових і промислових миючих розчинах. Побутові засоби, що містять аміак, виготовляються з додаванням 5-10 % аміаку, концентрація аміаку в промислових розчинах вище – 25 %, що робить їх їдкими.

Сірководень
Сірководень завжди утворюється при гнитті залишків рослинних і тваринних організмів і розкладі інших органічних речовин, до яких входить сірка. Тому неприємний запах сірководню поширюється від вигрібних ям, стічних вод і особливо від тухлих яєць. Але у великих кількостях у природі сірководень не накопичується, бо він легко окиснюється киснем повітря і розкладається.

У містах сірководень найчастіше зустрічається в каналізаціях та на звалищах, тому що гниють харчові відходи активно виділяють цей газ. Також він є продуктом діяльності станцій аерації.

Покрокова інструкція для отримання даних від автоматизованих постів моніторингу атмосферного повітря Київської області

1. Зайти на сайт департаменту екології та природних ресурсів Київської облдержадміністрації http://www.ecology-kievoblast.com.ua;
2. Перейти за посиланням «Моніторинг довкілля»;
3. У верхньому лівому куті у меню «Об’єкти моніторингу» вибрати «Автоматизовані ПС» і натиснути «Фільтрувати»;

 

4. Натиснути на координатну мітку вибраного автоматизованого посту;

5. У вікні, що відкрилося натиснути на посилання «Дані моніторингу»;

6. У вікні, що відкрилося вибрати необхідні дати з відповідних календарів і натиснути «Сформувати».

За додатковою інформацією або у разі виникнення труднощів звертатися за телефоном (044) 279-01-58 у відділ економіки природокористування та екологічного моніторингу та земельний відділ виконавчого комітету Обухівської міської ради за телефоном (04572) 5-05-09 (Іваницька О.О.)

Коментарі