У зв’язку з ростом захворюваності на вірусні гепатити Обухівська районна філія ДУ «Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України « просить Вас розмістити на сайтах підпорядкованих Вам територіальних громад статтю «Боротьба з вірусним гепатитом» для інформування населення .

Вірусний гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило вірусного походження. Наразі виявлено п’ять основних вірусів гепатиту — типи A, B, C, D і E.

Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров’я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

Тож невипадково за гепатитом С – закріпилась репутація і назва «ласкавий вбивця».Пов’язано це з тим, що більшість людей, які інфікуються вірусом гепатиту С, не відчувають цього, не мають симптомів і протягом багатьох років можуть добре себе почувати. На жаль, дуже часто людина дізнається про свою хворобу коли вірус серйозно вплинув на печінку, призвівши до значного фіброзу, цирозу або навіть раку печінки. Саме тому тестуватись необхідно всім.

Чи багато хворих на вірусні гепатити в Україні і який ризик заразитися звичайній людині?

За оціночними даними в Україні проживає 1 300 000 осіб із вірусним гепатитом С, що становить 3,6 % загального населення та 559 341 з вірусним гепатитом В, тобто близько 0 1,5% загального населення. Водночас під медичним наглядом станом на кінець 2020 року перебувало близько 90 000 осіб з діагнозом вірусний гепатит С та близько 18 500 – з діагнозом вірусний гепатит В. Щорічно в Україні медичні працівники проводять більше мільйона тестувань на вірусний гепатит В та майже мільйон на вірусний гепатит С. І в середньому виявляють 1,3 відсотка людей із маркерами вірусного гепатиту В та 4 відсотків із маркерами гепатиту С.

Основним фактором шляхом передачі вірусного гепатиту С є кров, тобто в зоні ризику, не тільки, як раніше вважалося, люди, які вживають наркотики ін’єкційно, а й населення, адже інфікуватися можна, наприклад, при отриманні будь-яких маніпуляцій, пов’язаних з контактом з кров’ю – наприклад, при манікюрі.

Хто має найбільші шанси заразитися?
1.особи, які споживали/споживають наркотики ін’єкційним та/або інтраназальним шляхом (через вдихання наркотику носом);
2.особи, які коли-небудь проходили процедуру гемодіалізу або на момент звернення безпосередньо перебувають на гемодіалізі;
3.особи, які отримували донорську кров та/або її компоненти;
медичні працівники, діяльність яких передбачає здійснення процедур із ризиком інфікування (хірурги, травматологи, акушери-гінекологи, лаборанти, маніпуляційні медсестри тощо, а також працівники служб надзвичайних ситуацій/правоохоронних органів у разі поранення гострими інструментами чи потрапляння на слизові оболонки крові, що потенційно може містити вірус ВГC);

Який алгоритм дій, якщо є підозра що у Вас чи у Ваших близьких вірусний гепатит?
Дуже важливо пам’ятати, що у більшості інфікованих осіб відсутні будь-які симптоми захворювання, навіть коли гепатит має гостру форму. Під час гострої форми можуть, але необов’язково, спостерігатись наступні ознаки: втома, втрата апетиту, жовтяниця, нудота, відчуття дискомфорту в правому підребер’ї, зміна кольору сечі (темніє) і калу (світлішає) та болі в суглобах. Щоб перевірити чи має людина гепатит необхідно пройти обстеження на визначення антитіл. Це можна зробити або здавши кров в лабораторії або зробивши швидкий тест.

Шляхи вирішення проблеми:
1.Забезпечити сприяння в проведеної Обухівською районною філією масштабної первинної профілактики поширення вірусних гепатитів серед населення ,перед усім серед молоді, через проведення роз’яснювальної роботи ,щодо пропаганди здорового способу життя із залученням засобів масової інформації.
2. під час проведення оперативних наряд з керівниками ЗОЗ,наголошувати про дотримання вимог щодо безпеки лікувально-діагностичного процесу в лікувально –профілактичних закладах, а також про необхідність вакцинації медичних працівників від гепатиту В оскільки вони є групою ризику.
3.Забезпечити вільного доступу до консультування та безоплатного тестування на вірусні гепатити населення ,зокрема серед молоді та груп ризику.
4.Розширення доступу споживачів ін’єкційних наркотиків до реабілітаційних програм.
5.Проінформувати про небезпеку вірусних гепатитів :манікюрні салони,перукарні,кабінети татуювання та стоматологічні кабінети.

Директор Обухівської районної філії
ДУ «Київський ОЦКПХ МОЗ » Анатолій Власенко

Коментарі