Обухівська міська рада

 Меню
CLOSE

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ТА ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ У РАЗІ ВИНИК-НЕННЯ ПОЖЕЖ В ПРИРОДНИХ ЕКОСИСТЕМАХ

Не панікуйте та не приймайте поспішних необдуманих рішень:

– не тікайте від полум’я, що швидко наближається, у протилежний від во-гню бік, а долайте кромку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом; з небезпечної зони, до якої наближається полум’я, виходьте швид-ко, перпендикулярно напряму поширення вогню;
– якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість або галявину, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте по-вітрям, що над самою поверхнею землі, – воно тут менш задимлене; рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини;
– гасити полум’я невеликих низових пожеж можна, забиваючи його гілка-ми листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами;
– під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг та просік, не випус-кайте з виду інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв’язок за допомогою голосу;
– будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас;
– особливо будьте обережні у місцях торф`яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому рухайтеся, по можливості, пе-ревіряючи палицею глибину шару, що вигорів;
– після виходу із осередку пожежі повідомте місцеві органи влади та аварійно-рятувальні підрозділи про місце, розміри та характер пожежі «101».

Пожежами в екосистемах завдається величезна шкода ґрунтам, рос-линному та тваринному світу. Такі випалювання погіршують якість ґрунтів та призводять до змін видового складу рослинності.

У вогні гинуть корисні комахи, які зимували у верхніх шарах ґрунту, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосферного повітря.

Шкода від спалювання сухої трави та опалого листя вкрай небезпеч-на. Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. До складу диму від спалювання сухої рослинності та її залишків входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук.

Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найбільш отруйних для людини речовин.
У 90% випадків причина виникнення лісових пожеж – людина, яка необережно поводиться із вогнем у лісі, у місцях роботи і відпочинку, не звертає уваги на необхідність суворого дотримання правил протипо-жежної безпеки.

Найбільш небезпечними є лісові пожежі, причиною виникнення яких є необачна дія людини (розведення вогнища і необережне поводження з ними, сільськогосподарські палі, використання несправної техніки та агре-гатів, грозові розряди, самозагорання торфу тощо).

Великої шкоди приносить перекидання осередків займання на торфо-вища. Головною проблемою таких пожеж є те, що загасити тліючі торф’яники за короткий час майже неможливо. Більше того, у деяких місцях шар торфу сягає 3-6 метрів, тому, навіть коли вже здається, що по-жежа згасла, через деякий час тліти починає знов.

Кожний необдуманий та безвідповідальний вчинок під час розведен-ня вогню містить в собі небезпеку для довкілля. Залишене без нагляду во-гнище, кинутий сірник, або навіть викинута склянка під променями сонця можуть спровокувати масштабну лісову пожежу, а неконтрольоване випа-лювання сухої стерні або побутових відходів, зокрема, поблизу торфополів – затяжне, багатоденне горіння торфу.

Регулярні підпали зменшують біорізноманіття та порушують при-родну рівновагу. Саме тому, зважаючи на збільшення кількості загорянь у природних екосистемах та на відкритих територіях, закликаємо громадян суворо дотримуватися правил пожежної безпеки та не провокувати пожежі в природних екосистемах.

В першу чергу, не випалюйте суху траву та сміття на присадибних ділянках, не розводьте відкритий вогонь поруч із господарчими будівлями, не розкидайте недопалки та сірники на суху трав’яну підстилку!

Провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям
Обухівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області
старший лейтенант служби цивільного захисту Владислав СЕКРЕТ

Коментарі