Онлайн-практикум Київського РВ АМУ щодо передачі майна від районних рад до територіальних громад +ВІДЕО

102

23 лютого у Київському РВ АМУ відбувся онлайн-практикум із застосування законодавства на тему: «Проблематика передачі майна спільної власності від районних рад до територіальних громад». Захід організований в рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID. Практикум транслювався у мережі Фейсбук на сторінці Київського РВ АМУ та акаунті «ПУЛЬС: Децентралізаційний марафон».

Учасники: міські, селищні, сільські голови, їх заступники, керівники та фахівці профільних підрозділів.

Відкрив практикум виконавчий директор Київського РВ АМУ Олександр Дехтярчук. Він зазначив, що попередньо з радами Київщини було напрацьовано перелік питань, які є найбільш проблемними для органів місцевого самоврядування.

Зокрема, дуже важливим для громад є питання передачі майна. «Сподіваюся, робота сьогодні буде плідною та практичною, і ми знайдемо необхідні відповіді в межах правового поля», – додав він.

Модератором заходу виступив аналітик АМУ з питань організації діяльності органів місцевого самоврядування Олександр Логінов.

Спікери практикуму: заступник Голови Київської обласної ради Валерій Ксьонзенко, державний експерт Експертної групи територіальної організації влади Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Мінрегіону Тетяна Арсенюк, консультант Київського РВ АМУ з юридичних питань Володимир Удовиченко, консультант Київського РВ АМУ з бюджетних питань Тетяна Ревенко.

Валерій Ксьонзенко привітав учасників практикуму та зазначив: «Виникає дуже багато питань у рад щодо користування спільною власністю процесів її передачі? Тому цей практикум є дуже важливим, адже необхідно разом розібратися як вирішувати спірні питання, що про це говорить закон, щоб громади могли користуватися цією власністю, де люди отримують різноманітні послуги».

Під час виступу Тетяна Арсенюк зауважила: «Дуже рада брати участь у сьогоднішньому заході, адже ми з Асоціацією міст України – партнери і разом працюємо над впровадженням децентралізаційної реформи. Тому сьогодні ми маємо спільно обговорити всі болючі питання, які зможемо вирішити». Зокрема, вона нагадала про закон №1009, яким внесено зміни до Закону про місцеве самоврядування, та закон №1081, яким внесено зміни до Бюджетного кодексу. Спікер акцентувала на тому, що районні ради уже не мають права здійснювати видатки щодо фінансування соціально важливих об’єктів. Також Тетяна Арсенюк зазначила, що 98,5% об’єктів комунальної власності районів Київщини передано у власність територіальних громад.

Аналітик АМУ Олександр Логінов детально роз’яснив алгоритм передачі майна спільної власності від районних рад до територіальних громад. Він розповів про правові підстави, які фактично передбачають передачу майна, та окреслив проблеми, які існують поза межами правового регулювання. Так, фактично положення Закону про місцеве самоврядування і Цивільного кодексу щодо правовідносин у сфері рухомого і нерухомого майна не відповідають одне одному, тому існують неоднозначні тлумачення щодо передачі цього майна. Також є проблема з передачею установ з боргами по заробітних платах, передачі часток комунального майна. Щодо вільних залишків загального фонду на рахунках районних рад Олександр Логінов зауважив: якщо є розуміння, що ці ресурси необхідні для розвитку громади, районна рада може передати частину коштів. Крім того, модератор повідомив, що Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра з проханням надати головам обласних державних адміністрацій відповідні доручення щодо розпорядження майном районних державних адміністрацій.
До обговорення долучився Володимир Удовиченко, який зазначив, що всі спірні питання громад у процесі передачі майна мають вирішуватися шляхом переговорів.

Йшлося і про передачу державного майна ЦНАПів.

Тетяна Ревенко прокоментувала питання заборгованості районних бюджетів. Вона наголосила, що залишки коштів районних бюджетів цільового призначення повинні бути передані територіальним громадам, а також мають бути передані залишки на завершення реалізації проєктів, які не були реалізовані повністю у минулому році.

Презентаційні матеріали практикуму:

► Презентація «Моніторинг передачі об’єктів спільної власності до комунальної власності територіальних громад» (ознайомитися)

На завершення практикуму модератор та спікери відповіли на питання, що цікавили представників громад.

Пропонуємо переглянути відео онлайн-практикуму Київського РВ АМУ:


АМУ пропонує добірку практикумів, лекцій та вебінарів за тематикою діяльності органів місцевого самоврядування в нових умовах.

Асоціація міст України, Київське РВ АМУ

Коментарі