Обухівська міська рада

 Меню
CLOSE

Пенсійне забезпечення громадян у 2020 році

Share on facebook
Share on telegram
Share on google
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on print

Мінімальний розмір пенсії за віком

Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно з статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058 (далі — Закон № 1058) встановлюється при наявності страхового стажу не менше у чоловіків — 35 років, у жінок — 30 років (для призначених до 01.10.2011 відповідно 25 і 20 років), на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:
• з 1 січня — 1638,00 грн;
• з 1 липня — 1712,00 грн;
• з 1 грудня — 1769,00 грн.

Непрацюючим особам, які досягли віку 65 років, за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, згідно з частиною другою статті 28 Закону № 1058, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки, мінімальний розмір заробітної плати з 1 січня 2020 року становить 4723 грн., то відповідно мінімальний розмір пенсії для зазначеної категорії пенсіонерів у 2020 році становить 1889,20 грн.

Максимальний розмір пенсії

Розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. У 2020 році:
• з 1 січня — 16 380 грн;
• з 1 липня — 17 120 грн;
• з 1 грудня — 17 690 грн.

Умови виходу на пенсію за віком

У 2020 році право на призначення пенсії за віком при наявності стажу не менше 27 років мають:
• чоловіки після досягнення 60-річного віку;
• жінки:
o до 31 березня 2020 року — при досягненні віку 59 років 6 місяців;
o з 1 квітня 2020 року — 60 років.

Обчислення заробітку

При обчисленні заробітку для визначення розміру пенсії у 2020 році застосовуватиметься усереднений показник середньої заробітної плати в країні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують зверненню за призначенням пенсії, тобто за 2017–2019 роки. Цей показник складає 7763,17 грн.

Таким чином, заробіток для обчислення пенсії у 2020 році визначається шляхом множення показника середньої зарплати 7763,17 на індивідуальний коефіцієнт заробітку особи.

Обчислення страхового стажу

У 2020 році при визначенні розміру пенсії застосовується оцінка вартості одного року страхового стажу на рівні 1%. Тобто, при наявності страхового стажу 35 років пенсія встановлюється у розмірі 35% заробітку, визначеного для обчислення пенсії.

Зарахування місяця роботи до страхового стажу як повного місяця здійснюється за умови сплати за відповідний місяць роботи страхових внесків у сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок. У 2020 році мінімальний страховий внесок становить 1039,06 грн (4723 грн (розмір мінімальної заробітної плати) х 22% (розмір єдиного соціального внеску).

Підвищення пенсії у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму

Упродовж 2020 року таке підвищення пенсій провадитиметься двічі: з 1 липня та з 1 грудня. Підвищенню підлягають пенсійні виплати, розмір яких згідно із законодавством обчислюється виходячи із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зокрема, мінімальні розміри пенсії, надбавки за понаднормовий стаж, статусні підвищення (для прикладу – ветеранам війни), пенсії за особливі заслуги перед Україною тощо.

Разом з тим, підвищення мінімального розміру пенсії та надбавки до пенсії за понаднормовий стаж провадиться лише непрацюючим пенсіонерам. Пенсіонерам, які продовжують працювати, збільшення зазначених розмірів виплат здійснюватиметься після звільнення їх з роботи, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб на момент звільнення.

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», проводиться:

І. Збільшення розміру мінімальної пенсійної виплати особам з інвалідністю внаслідок війни, за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 року:
особам з інвалідністю внаслідок війни І групи до 650 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (10 647,00 грн.);
особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи до 525 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (8599,50 грн.);
особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи до 360 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (5896,80 грн.).

ІІ. Обчислення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року проводиться військовослужбовцям та військовозобов’язаним, призваним на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

До внесення змін право на такий розрахунок мали лише військовослужбовці, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

ІІІ. Для осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (не залежно від виду отримуваної пенсії) та за наявності страхового стажу: у жінок 30 років і більше, у чоловіків 35 років і більше, у яких розмір пенсійної виплати з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає 2000 грн встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Не підвищуються

Залишаються у раніше призначеному розмірі підвищення (надбавки) до пенсій, зокрема:
• дітям війни (66,43 грн);
• на утриманців (150,00 грн — до пенсій, призначених відповідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»);
• громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані — в розмірі 54,40 грн, а членам їх сімей, яких було примусово переселено — 43,52 грн;
• громадянам, віднесеним до відповідних категорій потерпілих від Чорнобильської катастрофи: розміри додаткової пенсії, щомісячна компенсація сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210).

Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам

Як і у попередні роки, пенсіонери, які після призначення (перерахунку) пенсій продовжували працювати та набули не менше 24 місяців страхового стажу, мають право звернутися до територіальних управлінь Пенсійного фонду України із заявою для проведення відповідного перерахунку пенсії. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Якщо ж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку пенсії) особа набуде у лютому 2020 року або до цього, пенсіонеру не обов’язково звертатися із заявою про перерахунок пенсії, оскільки його буде здійснено автоматичним способом з 1 квітня 2020 року, на підставі даних про страховий стаж, наявних у системі персоніфікованого обліку.

Зазначений перерахунок провадитиметься на найбільш вигідних для пенсіонера умовах, тобто з урахуванням стажу після призначення (перерахунку) пенсії, або з урахуванням стажу та заробітної плати після призначення (перерахунку) пенсії.

Начальник Обухівського відділу
обслуговування громадян
(сервісний центр)                                                             Наталія ВАСИЛИШИНА

Коментарі