Гаряча лінія в Обухівському управлінні

313

В Обухівському управлінні Головного управління ДФС у Київській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «Гаряча лінія» на тему «Адміністрування майнових податків», «Реалізація права громадян на податкову знижку». На запитання відповідала заступник начальника відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Обухівського управління Пелешенко Галина Василівна.

Надаємо увазі читачів найцікавіші запитання та відповіді на них.

1. Я фізична особа – підприємцем. Протягом 2018 року сплачувала за навчання доньки в інституті. Чи маю я право на податкову знижку за витратами, понесеними за навчання доньки?

Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного податкового року, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати. Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки визначено у п. 166.3 ст.166 ПКУ.

Підпункт 166.4.2 п.166.4 ст.166 ПКУ встановлює, що загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п.164.6 ст.164 ПКУ.

За визначенням, наведеним у п.п.14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ, заробітна плата для цілей розділу ІV ПКУ – основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Таким чином, фізична особа – підприємець не має право на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності. Право на податкову знижку матиме фізична особа-підприємець, яка одночасно є найманою особою, виключно до доходів, одержаних протягом року у вигляді заробітної плати.

2. Чи потрібно фізичній особі, яка здає в оренду майно (житло) реєструватися ФОП ?

Відповідно до ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності.

Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України без реєстрації орендодавця як фізичною особою – підприємцем.

3. Коли декларація про доходи не подається?

Обов’язок фізичної особи-платника податку на доходи фізичної особи щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник отримував доходи:

– від податкових агентів, які не включаються до загального оподатковуваного доходу;
– виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого доходу;
– від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений ПДФО та військовий збір;
– у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та з яких сплачено податок.

Коментарі