1. Чек без акцизу – яка відповідальність за порушення
Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що платники податків часто звертаються із запитаннями щодо обов’язкових реквізитів чеку, які необхідно зазначити для правильного оформлення розрахункових операцій. У цьому контексті розглянемо, яка відповідальність передбачена у разі видачі фіскального чеку без обов’язкових реквізитів, зокрема, щодо акцизного податку.
Згідно з ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахунки готівкою або безготівково, зобов’язані проводити операції через зареєстровані РРО або ПРРО, створюючи розрахункові документи, що підтверджують операцію. Це стосується не тільки продажу товарів у магазині чи кафе, а й онлайн-замовлень.
Також, фізичні особи-підприємці, які є платниками єдиного податку, можуть вказувати назву товару або послуги в розрахунковому документі, що відображає їх споживчі ознаки та належність до товарної групи. Всі розрахункові документи повинні відповідати вимогам, визначеним Положенням Мінфіну.
Фіскальний чек має містити обов’язкові реквізити, зокрема: назву та адресу господарської одиниці, найменування товару чи послуги, їх вартість, ставку ПДВ, код товару за УКТ ЗЕД (у разі необхідності), а також суми ПДВ та акцизного податку. Для підприємців, які продають підакцизні товари, чек також повинен включати інформацію про акцизний податок, його ставку та суму.
Якщо у чеку відсутній хоча б один обов’язковий реквізит, або він не відповідає вимогам, такий чек не вважається розрахунковим.
Згідно з пунктом 1 ст. 17 Закону № 265, підприємці, які порушують вимоги щодо розрахункових операцій, можуть отримати фінансові штрафи:
1. Якщо під час перевірки виявлено невидачу чека або відсутність РРО/ПРРО, штраф:
– 100% суми продажу (перший випадок порушення).
– 150% суми продажу (повторне порушення).
2. З 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану на території України до фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ, що здійснюють діяльність з продажу товарів (послуг) (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння), штрафи за порушення виглядають так:
– 25% вартості товарів/послуг (перший випадок).
– 50% вартості товарів/послуг (повторне порушення).
Згідно з п. 14 розд. II “Прикінцеві положення” Закону № 265, з 1 жовтня 2023 року підприємці звільняються від відповідальності за порушення цього закону (окрім порушень при продажу підакцизних товарів), якщо ці порушення були скоєні на:
· тимчасово окупованих територіях до завершення окупації;
· територіях активних бойових дій до їх завершення;
· територіях можливих бойових дій до припинення загрози.
Також, за порушення вимог Закону № 265 посадові особи та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг притягуються контролюючими органами до адміністративної відповідальності (ст. 26 Закону № 265).
Відповідно до ст. 1551 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-Х до осіб, які здійснюють розрахункові операції з порушенням встановленого законом порядку проведення розрахунків, застосовується штраф в розмірі від двох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та на посадових осіб – від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Більш розлого Категорія 109.18 “ЗІР”
Матеріали за посиланням:
https://kyivobl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/887123.html
2. Ліцензія на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої закінчився
Головне управління ДПС у Київській області нагадує та звертає увагу платників податків, що з набранням чинності Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» зі змінами згідно з п.6 Розділу ХІІІ «Перехідні положення» суб’єкт господарювання, який починаючи з дня введення воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності цим Законом здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої закінчився у цей період, та який не отримав нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, зобов’язаний протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому цей Закон набрав чинності:
подати заяву про отримання нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у порядку, визначеному Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”;
сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності, у тому числі за період з дня закінчення строку дії раніше виданої/наданої ліцензії до останнього дня третього місяця, наступного за місяцем, в якому набрав чинності цей Закон, або до дня отримання нової ліцензії.
Проте, на практиці досі є суб’єкти господарювання що здійснюють господарську діяльність ігноруючи зазначену норму. Так, з початку 2025 року фахівцями підрозділу ГУ ДПС у Київській області в ході проведення контрольно-перевірочних заходів виявлено таких суб’єктів господарювання та за результатами проведених фактичних перевірок застосовано штрафних санкцій на загальну суму 17,8 млн.грн.
Матеріали за посиланням:
https://kyivobl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/887125.html
3. Мільйони для бюджету: як декларування доходів підтримує Київщину
За словами заступника начальника пристоличної податкової Валерії Буділовської, свідоме декларування доходів – це не лише конституційний обов’язок, а й значний внесок у розвиток місцевих громад.
Станом на початок квітня 2025 року жителі Київщини подали до територіальних податкових органів 5262 декларації про майновий стан і доходи, з яких 2605 – для отримання податкової знижки. Загальна сума задекларованих доходів склала 4952,3 млн грн, з яких до бюджету має надійти 85,4 млн грн податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та 16,3 млн грн військового збору.
Особливу увагу привертають декларації громадян, чий річний дохід перевищив 1 млн грн. Таких декларацій подано 835, а сума задекларованих доходів сягнула 4208 млн грн. Із них до сплати підлягає 80,9 млн грн ПДФО та 14 млн грн військового збору. «Це не просто показники, – зазначає Валерія Буділовська. – За кожною декларацією стоїть історія успіху: громадянин, який розвиває свою справу, спеціаліст, який працює за кордоном, чи інвестор, який вкладає в нерухомість».
Стабільні надходження до бюджету від декларування доходів відіграють ключову роль у забезпеченні економічної стійкості Київщини. У 2025 році ці кошти стануть основою для реалізації соціальних програм, відновлення інфраструктури, зруйнованої внаслідок війни, та підтримки обороноздатності.
Матеріали за посиланнями:
https://kyivobl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/887199.html
ГУ ДПС у Київській області
Новини ДПС:
Хто надає консультації, що стосуються заповнення роботодавцями – платниками єдиного внеску додатків Д1, Д2, Д3, Д5 та Д6 у складі Розрахунку
За перший квартал 2025 року надходження до місцевих бюджетів збільшились на 18,2 % порівняно з аналогічним періодом 2024 року
Руслан Кравченко: З початку року вдвічі скоротилась кількість заблокованих податкових накладних
Залишаємось на зв’язку:
Комунікаційна платформа: kyivobl.ikc@tax.gov.ua
Підписатись на сторінку Фейсбук ГУ ДПС у Київській області https://www.facebook.com/tax.kyiv.oblast
Підписатись на сторінку Ютуб ГУ ДПС у Київській області
https://youtube.com/channel/UCorQvl-qMpj1Tnvz35Mgg6g?si=5OtBBEN5G8bh3q7f