Обухівська міська рада

 Меню
CLOSE

Зробіть воду криниць безпечною

Питна вода – джерело життя та визначальний фактор здоров’я та довголіття.

Питна вода, призначена для споживання людиною, повинна відповідати гігієнічним вимогам:
-бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні,
– мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.

Через забруднену воду можуть передаватися черевний тиф, холера, дизентерія, гепатит, туляремія, лептоспіроз та інші інфекційні хвороби. Збудники цих хвороб виживають у воді від декількох днів до 2-3-х місяців.

Ризик інфікування води в колодязях збудниками кишкових інфекцій зростає в період паводків та інтенсивних атмосферних опадів, коли разом з дощовими водами до колодязів потрапляють забруднені господарсько-побутові стічні води, у тому числі з вбиралень та вигрібних ям.

Для захисту колодязя від забруднення поверхневими стоками слід влаштовувати перехоплюючі канави, які відводять стоки від колодязя. Навколо колодязя необхідно робити «замок» із змішаної та пошарово утрамбованої глини (глибиною 2 м і шириною 1 м) або бетонувати (асфальтувати) майданчик радіусом не менше ніж 2 м на основі щебеню товщиною 15-20 см з ухилом від колодязя.

У радіусі 50 м від бюветів, колодязів та каптажів джерел не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.

Територію поблизу колодязя слід утримувати в чистоті та організовувати відведення дощових та талих вод. Щоб запобігти замулюванню колодязя необхідно періодично повністю відкачувати воду, очищати дно та стінки від намулу та обростань.

Відповідно до ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» власники колодязів чи каптажів зобов’язані щорічно проводити їх поточний ремонт та чищення.

Після кожного проведеного ремонту або чищення, слід проводити знезараження питної води.

ДЕЗІНФЕКЦІЮ колодязів здійснюють наступним чином:

Із колодязя повністю відкачують воду насосом чи відрами. Перед тим як людина спускається у колодязь, перевіряють, чи не накопичився там СО , для чого у відрі на дно колодязя опускають запалену свічку. Якщо вона гасне, то працювати можна тільки в ізолювальному засобі індивідуального захисту органів дихання.

Потім проводять чистку дна від мулу, бруду, сміття та випадкових предметів. Стінки колодязя чистять механічним способом від забруднень та обростання і у разі необхідності ремонтують.

Вибраний з колодязя бруд та мул поміщають у яму на відстані не менше 20 м від колодязя на глибину 0,5 м, заливають 10% розчином хлорного вапна чи 5% розчином гіпохлориту кальцію та закопують.

Для остаточної дезінфекції поверхню стінок колодязя зрошують з гідропульта 5% розчином хлорного вапна чи 3% розчином кальцію гіпохлориту з розрахунку 0,5 куб.дм на 1 кв.м площі стінок колодязя. Потім чекають, доки колодязь наповниться водою до звичайного рівня, після чого дезінфікують підводну його частину об’ємним способом із розрахунку 100 ­ 150 г активного хлору на 1 м.куб. води (можна використати гіпохлорид натрію в кількості 400мг на 1 м.куб води ( 1 кільце колодязя орієнтовно – 1 м.куб.) протягом 6 ­ 8 год.

Після закінчення цього часу беруть пробу води із колодязя та перевіряють її на вміст залишкового хлору або перевіряють пробу на запах. Якщо запах хлору відсутній, додають 1/4 чи 1/3 частину від початкової кількості препарату і залишають ще на 3 ­ 4 год. Після цього відбирають пробу води і направляють її в лабораторію акредитовано на даний вид досліджень для проведення лабораторних досліджень (не менше трьох досліджень через кожні 24 години).

Розрахунок необхідної кількості хлорного вапна чи кальцію гіпохлориту здійснюється за формулою
P = (E · C · 100)/H,
де: P ­ кількість хлорного вапна чи кальцію гіпохлориту (г);
E ­ об’єм води в колодязі (куб.м);
C ­ задана концентрація активного хлору у воді колодязя
(100 ­ 150 г/куб.м), достатня для дезінфекції стінок зрубу та гравійного фільтра на дні;
100 ­ постійний числовий коефіцієнт;
H ­ вміст активного хлору в хлорному вапні чи в кальції гіпохлориту (%).

Якщо вода у колодязі холодна (+4 град.C ­ +6 град.C), кількість хлорвмісного препарату для дезінфекції колодязя об’ємним способом збільшують вдвічі.

Розрахункову кількість дезінфекційного засобу розчиняють у невеликій кількості води, налитої у відро, до отримання рівномірної суміші, освітлюють відстоюванням і виливають цей розчин у колодязь. Воду у колодязі добре перемішують протягом 15 ­- 20 хв. жердинами чи частим опусканням та підніманням відра на тросі.

Обухівський відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області

Коментарі