Обухівська міська рада

 Меню
CLOSE

Основні правила протипожежної безпеки для дітей і дорослих. Як повинна забезпечуватися протипожежна безпека

Вогонь – це стихія, яка часом виходить з-під контролю людини. Руйнування, які здатний нанести пожежа, досить масштабні і глобальні. Однак ніщо матеріальне не може зрівнятися з людськими життями. А саме вони найбільше страждають від вогняної стихії. Правила протипожежної безпеки необхідно дотримуватися всім без винятку. Особливо важливо розповідати про них дітям.

Основні причини виникнення пожеж

Згідно зі статистикою, близько 90% всіх пожеж стають результатом дії людини. І тільки зовсім маленька їх частина відбувається в силу інших обставин. Як правило, частою причиною загоряння стають несправні електричні прилади та їх неправильне використання. Забуте включене обладнання може спровокувати коротке замикання, і, як наслідок, навіть невелика іскра принесе біду. Одночасна робота декількох потужних приладів здатна пошкодити електромережу. Також протипожежна безпека передбачає обережне поводження з сірниками, легкозаймистими речовинами і всілякими аерозолями, які використовуються поблизу відкритих джерел вогню. Найчастіше причиною побутових пожеж стають непогашену цигарку.

Стихія може прокинутися і від самозаймання деяких хімічних речовин. Чимало проблем приносять з собою і лісові пожежі. Перш за все вони руйнують природу, в окрузі гине все живе. Тому розроблені спеціальні правила протипожежної безпеки. Для кожної категорії (населення, промислові підприємства, офіси) вони є обов`язковими.

Пожежна безпека на природі

Лісова пожежа являє собою горіння рослинності, яким неможливо управляти. Виділяють низові пожежі, підземні і верхові. При першому типі знищується приґрунтовому покрив. Підземна пожежа (як правило, горить торф) характеризується проникненням вогню вглиб землі, руйнуванням кореневої системи рослин. При верховій пожежі знищується біомаса деревостану. Громадяни зобов`язані знати такі правила протипожежної безпеки в лісі. Перш за все забороняється розводити багаття на торфовищах, під кронами дерев, на ділянках з великою кількістю сухої трави. Місце для розведення вогню повинно бути обкопане. Після використання багаття в тих чи інших цілях його потрібно ретельно загасити, наприклад, засипати піском. У лісі забороняється кидати непогашений недопалок або сірники на землю. Під час полювання не можна застосовувати пижі їх горючих матеріалів.

Основні моменти пожежної безпеки офісу

Вогонь в офісі підприємства здатний принести чимало руйнувань. Як правило, кожна фірма має нормативний документ, завданням якого є попередження пожежі. Інструкція з протипожежної безпеки повинна включати правила експлуатації приладів, розташування місць для куріння, порядок транспортування, зберігання небезпечних речовин. Також цей документ регламентує заходи, які забезпечують безпеку компанії. Ще один важливий пункт – дії працівників під час загоряння, правила застосування засобів захисту і гасіння вогню. Також інструкція з протипожежної безпеки включає схему евакуації персоналу, матеріальних цінностей. Всі приміщення повинні бути обладнані сигналізацією, яка буде повідомляти про задимленості і загоряння. Також необхідні пристосування для ліквідації вогню (вогнегасники). Місця для їх зберігання повинні бути захищені від сонячних променів, високої вологості та інших пошкоджень. Основні правила протипожежної безпеки передбачають розміщення покажчиків і схем евакуації.

Правила протипожежної безпеки для школярів

Починаючи з дошкільного віку, діти зобов`язані знати, яку небезпеку несе вогонь. Тому дорослі в формі гри повинні надати всю необхідну інформацію. Перш за все, потрібно розповісти, що гратися із сірниками або біля відкритого вогню не можна. Також важливо правильно поводитися з електроприладами, не залишати їх включеними. Ну і, найголовніше, відразу повідомляти дорослим про початок пожежі. Правила протипожежної безпеки для дітей постарше навчають користуватися вогнегасниками, виводити молодших з приміщення. Також необхідно надати інформацію про всілякий горючих сумішах, легкозаймистих матеріалах. Можна навіть для них провести екскурсію в пожежну частину, де наочно продемонструвати засоби боротьби з вогнем. Школярі старших класів навчаються надавати першу допомогу при опіках або отруєнні продуктами горіння. Правила протипожежної безпеки повинні розповідати і батьки, і вчителі. До того ж, дуже важливо повідомити дитині, що йому робити в небезпечній ситуації.

Поведінка дитини при виникненні спалаху

Кожна дитина повинна знати номер телефону, за яким необхідно дзвонити під час пожежі. Діти зобов`язані знати, що при загорянні приміщення його необхідно відразу ж покинути. При цьому двері за собою треба закрити, щоб не дати вогню розповсюджуватися. Правила протипожежної безпеки забороняють ховатися від стихії в шафах, коморах. Якщо немає можливості покинути приміщення, то необхідно відкрити вікно і покликати на допомогу. Якщо загорівся одяг, то слід погойдатися на підлозі до повного згасання вогню. При пожежі, що виникла в під`їзді, не можна залишати квартиру. Необхідно відкрити вікна, балкон і покликати на допомогу. Дуже важливо пам`ятати такий момент: при евакуації з квартири під час пожежі ні в якому разі не можна користуватися ліфтом. Може пропасти електроенергія, і кабінка ліфта стане небезпечною пасткою.

Рекомендації для дорослих

Щоб убезпечити себе від можливого загоряння, необхідно дотримуватися таких рекомендацій. Не варто купувати споживачі електричного струму від сумнівного виробника і неналежної якості. Заощаджені гроші можуть обернутися куди серйозними втратами. З обережністю треба користуватися опалювальними приладами. Правила протипожежної безпеки забороняють залишати їх включеними на ніч. Всі несправні розетки, дроти необхідно відразу ж замінювати або ремонтувати. Варто спостерігати за газовою плитою. При появі в приміщенні запаху газу слід негайно відкрити вікна. У цей момент забороняється включати світло, запалювати сірники. Протипожежна безпека є запорукою збереження майна і життя людини, запобігає загоряння як житлових, так і промислових приміщень.

Провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям
Обухівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області
старший лейтенант служби цивільного захисту
Владислав СЕКРЕТ

Коментарі