ЩОМІСЯЧНИЙ БЮЛЕТЕНЬ ЗАБРУДHЕHHЯ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ В КИЄВІ ТА МІСТАХ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ЗА СЕРПЕНЬ 2018 РОКУ

353

КИЇВ. У серпні систематичні спостереження за вмістом шкідливих речовин в атмосферному повітрі міста проводились Центральною геофізичною обсерваторією імені Бориса Срезневського на 16 стаціонарних постах (ПСЗ)*. На ПСЗ № 10 та № 13 спостереження проводились не в повному обсязі через відключення їх від електроенергії.

У повітрі визначалось 20 забруднювальних домішок, з них основні: оксид вуглецю – на 16-ти постах, завислі речовини, діоксид сірки та діоксид азоту – на 14 постах. Склад специфічних домішок визначався в залежності від викидів шкідливих речовин в атмосферу від підприємств, які розташовані в зоні поста спостережень. Оцінка стану забруднення атмосферного повітря проводилась шляхом порівняння з відповідними гранично допустимими концентраціями (ГДК)** речовин у повітрі населених міст.

Цьогорічний серпень зайняв п’яту позицію серед найтепліших у Києві з 1881 року. За даними метеостанції ЦГО ім.Бориса Срезневського, яка розташована на проспекті Науки, середньомісячна температура серпня у Києві склала +22,5°С, що перевищило кліматичну норму на 3,9°С. Протягом 9 днів серпня температура повітря перевищувала 30°С, а найспекотніше було 15 серпня, коли максимальна температура після полудня піднялась до +32,8°С. Місячна кількість опадів склала третину кліматичної норми.

У першій та другій декадах серпня у Києві спостерігались метеорологічні умови, що сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.

Українським гідрометцентром було надано 2 штормові попередження про високий рівень забруднення атмосферного повітря в Києві: з 30 липня по 3 серпня та 14-16 серпня 2018 року. Зростання забруднення повітря у ці періоди було зумовлено анти-циклональним характером погоди, спекою, слабким вітром у приземному шарі повітря.
У цей період на стаціонарних постах спостережень були зафіксовані високі концент-рації забруднювальних речовин в атмосфері. Зокрема, середньодобові концентрації формальдегіду на деяких постах досягали 5-8 ГДКс.д., діоксиду азоту – 4-5 ГДКс.д.

За індексом забруднення атмосферного повітря (ІЗА) рівень забруднення у серпні загалом по місту характеризувався, як дуже високий. По території міста рівень забруднення відрізнявся: на десяти постах він характеризувався, як дуже високий, на одному – як високий, на трьох – як підвищений. На двох постах ІЗА не розраховувався тому, що визначалась лише одна домішка.

У серпні загалом по місту середньомісячні концентрації трьох забруднювальних речовин перевищували ГДКс.д.: з формальдегіду – у 5,7 раза, діоксиду азоту – у 3,5 раза, оксиду азоту – у 1,5 раза. Вміст фенолу був на рівні 1,0 ГДКс.д. (табл.1, 2).

Середньомісячний вміст завислих речовин досягав 1,0-1,3 ГДКс.д. на ПСЗ № 7 (Бессарабська пл.), ПСЗ № 11 (пр. Перемоги), ПСЗ № 20 (Деміївська площа), ПСЗ № 9 (вул. Каунаська). На інших постах середній вміст завислих речовин був у межах 0,7-0,9 ГДКс.д. Максимальні разові концентрації завислих речовин коливались у межах 0,2-0,4 ГДКм.р.

Середньомісячні концентрації діоксиду сірки на постах і загалом по місту не перевищували рівнів відповідних санітарно-гігієнічних нормативів і були в межах <0,1-0,3 ГДКс.д. Максимальні разові концентрації діоксиду сірки на постах міста не перевищували 0,1 ГДКм.р.

З оксиду вуглецю найбільша середньомісячна концентрація була зафіксована в районі Бессарабської площі – 1,0 ГДКс.д. На інших постах середньомісячні концентрації були у межах 0,3-0,9 ГДКс.д. Максимальні концентрації оксиду вуглецю досягали 1,2 ГДКм.р. на проспекті Перемоги та бульварі Лесі Українки (ПСЗ № 8), 1,0 ГДКм.р. – на Бессарабській і Деміївській площах. На інших постах максимальні концентрації були у межах 0,2-0,8 ГДКм.р.

Найбільші середньомісячні концентрації діоксиду азоту відмічені: на Бессарабській площі – 4,8 ГДКс.д., на Деміївській площі і проспекті Перемоги – 4,5 ГДКс.д., на вулицях Довженка (ПСЗ № 2), Каунаській (ПСЗ № 9) та площі Перемоги (ПСЗ № 6) – 4,3 ГДКс.д. На інших постах середній вміст діоксиду азоту був у межах 2,3-4,0 ГДКс.д., на ПСЗ № 5 – 0,6 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки на Бессарабській площі, проспекті Перемоги та вулиці Каунаській становив 1,5 ГДКм.р., ще на дев’яти постах максимальні концентрації були у межах 1,1-1,4 ГДКм.р. Всього з діоксиду азоту у серпні зафіксовано 261 випадок перевищення ГДКм.р., що становило 26,3% від загальної кількості спостережень за цією домішкою (у минулому місяці – 21,8%).

Найбільша кількість випадків перевищення ГДКм.р. з діоксиду азоту зафіксована на ПСЗ №№ 7, 20, 9, 6 (40-50%).

Вміст формальдегіду визначався на 13-ти постах. Дуже високий середньомісячний вміст формальдегіду зафіксовано на Бессарабській площі – 7,3 ГДКс.д., Деміївській площі та проспекті Перемоги – 7,0 ГДКс.д. На восьми постах середньомісячні концентрації формальдегіду були у межах 5,0-6,7 ГДКс.д., на пр. Науки – 2,7 ГДКс.д., в районі Гідропарку (ПСЗ № 15) – 2,3 ГДКс.д. Максимальні концентрації формальдегіду на Бессарабській та Деміївській площах досягали 1,0 ГДКм.р., на інших постах були на рівні 0,4-0,9 ГДКм.р.

Середньомісячні концентрації фенолу на усіх шести постах були на рівні 1,0-1,3 ГДКс.д., максимальні – 0,5-0,6 ГДКм.р.

Середньомісячний вміст оксиду азоту у серпні становив 1,5 ГДКс.д., максимальний – 0,4 ГДКм.р. Оксид азоту визначався тільки на ПСЗ №20 (Деміївська площа) – в районі інтенсивного руху автотранспорту.

Середньомісячні концентрації сірководню на трьох постах, де вимірювалась ця домішка, становили 0,001-0,002 мг/м3, максимальні – 0,003 мг/м3 (0,4 ГДКм.р.).

Середньомісячний вміст хлористого водню (визначався на 7 постах) становив 0,6 ГДКс.д. Максимальний вміст цієї домішки у межах 1,0-1,2 ГДКм.р. зафіксовано на усіх постах, де він визначався.

Вміст аміаку та фтористого водню не перевищували рівень відповідних санітарно – гігієнічних нормативів.

За інтегральним показником – ІЗА найбільш забрудненими у серпні були райони Бессарабської та Деміївської площ, проспекту Перемоги (район метро Святошин), вулиць Олександра Довженка (поблизу метро Шулявка) та Каунаської, площі Перемоги, Оболонського проспекту, бульвару Лесі Українки, вулиць Скляренка, Академіка Стражеска (перетин з бульваром Вацлава Гавела), де рівень забруднення характеризувався як дуже високий (див. рис).

 

 

 

 

 

 

 

 

Дещо менше, але на рівні «високого» було забруднене повітря в районі вулиці Попудренка (метро Чернігівська). Підвищений рівень забруднення повітря фіксувався на Гідропарку (район поблизу мосту метро та автомагістралі), вулиці Інженера Бородіна (район ДВРЗ) та проспекті Науки (поряд з метеомайданчиком обсерваторії).
Порівняно з липнем цього року рівень забруднення повітря у місті підвищився за рахунок зростання вмісту формальдегіду.

Порівняно з серпнем 2017 р. забруднення атмосферного повітря також підвищилось: значно зріс середньомісячний вміст формальдегіду, підвищився вміст діоксиду азоту. Поряд з цим зафіксовано помітне зниження середньомісячного вмісту фенолу, оксиду вуглецю, менше – фтористого водню, діоксиду сірки.

Зростання рівня забруднення повітря у Києві у серпні 2018 р. пов’язано з метеорологічними та синоптичними умовами цього місяця (антициклональний характер погоди, висока температура повітря, слабкий вітер), які сприяли накопиченню та утриманню шкідливих домішок в атмосфері. Основними забруднювачами повітря були викиди автотранспорту та викиди при проведенні асфальтування і ремонтних робіт на багатьох шляхах міста.

КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря у серпні проводились на двох постах міста Біла Церква та на одному посту в містах Бровари, Обухів, Українка. Визначався вміст чотирьох основних домішок (завислі речовини, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту) та вміст важких металів. У м. Біла Церква через поломку приладу вміст оксиду вуглецю у серпні не визначався.

БІЛА ЦЕРКВА. Середньомісячні концентрації основних забруднювальних речовин становили: діоксиду азоту – 2,5 ГДКc.д., завислих речовин – 0,7 ГДКс.д., діоксиду сірки – 0,5 ГДКс.д. (табл.3). Максимальні концентрації діоксиду азоту досягли 1,0 ГДКм.р., завислих речовин – 0,4 ГДКм.р., діоксиду сірки – 0,1 ГДКм.р.
Рівень забруднення повітря був однаковим на обох постах спостережень.
У порівнянні з липнем цього року рівень забруднення повітря не змінився. Порівняно з серпнем минулого року дещо знизились концентрації діоксиду азоту.

БРОВАРИ. Середньомісячні концентрації основних забруднювальних речовин дорівнювали: діоксиду азоту – 2,0 ГДКс.д., діоксиду сірки – 0,9 ГДКc.д., оксиду вуглецю – 0,4 ГДКс.д., завислих речовин – 0,3 ГДКс.д.
Максимальні концентрації становили: діоксиду азоту – 0,7 ГДКм.р., оксиду вуглецю – 0,4 ГДКм.р., завислих речовин та діоксиду сірки – 0,2 ГДКм.р.
У порівнянні з липнем цього року рівень забруднення повітря майже не змінився. Порівняно серпнем 2017 р. середньомісячні концентрації усіх домішок знизились.

ОБУХІВ. Середньомісячні концентрації основних забруднювальних речовин дорівнювали: діоксиду азоту – 2,0 ГДКс.д., діоксиду сірки – 0,8 ГДКс.д., оксиду вуглецю та завислих речовин – 0,3 ГДКc.д.
Максимальні концентрації становили: діоксиду азоту – 0,7 ГДКм.р., оксиду вуглецю – 0,6 ГДКм.р., завислих речовин та діоксиду сірки – 0,2 ГДКм.р.
У порівнянні з липнем 2018 р. у повітрі знизився вміст оксиду вуглецю. Порівняно з серпнем 2017 р. знизились середньомісячні концентрації оксиду вуглецю і діоксиду азоту.

УКРАЇНКА. Середньомісячні концентрації забруднювальних речовин становили: діоксиду азоту – 2,0 ГДКс.д., діоксиду сірки – 0,8 ГДКс.д., оксиду вуглецю і завислих речовин – 0,5 ГДКс.д.

Максимальні концентрації становили: діоксиду азоту – 0,7 ГДКм.р., оксиду вуглецю – 0,4 ГДКм.р., завислих речовин – 0,2 ГДКм.р., діоксиду сірки – 0,1 ГДКм.р.
У порівнянні з минулим місяцем вміст забруднювальних речовин у повітрі не змінився. Порівняно з серпнем минулого року вміст діоксиду азоту дещо знизився.

Таблиця 1. Середньомісячні концентрації забруднювальних речовин в атмосферному повітрі Києва (в кратності середньодобових ГДК) за серпень 2018 року по постах і в порівнянні з серпнем 2017 року.

  Номери постів спостережень за забрудненням  (ПСЗ) по місту
Домішки 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 15 17 20 21 2018 2017
завислі речовини 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7 0,9 1,3 0,9 1,0 1,2 0,7 0,8 1,1 0,7 0,9 0,9
діоксид сірки 0,3 0,2 0,2 0,3 0,0 0,3 0,3 0,2 0,2 0,3 0,2 0,3 0,3 0,3 0,2 0,4
оксид вуглецю 0,4 0,6 0,4 0,4 0,3 0,5 1,0 0,5 0,4 0,5 0,8 0,3 0,4 0,8 0,9 0,5 0,6 1,2
діоксид азоту 3,5 4,3 3,8 3,8 0,6 4,3 4,8 3,0 4,3 4,5 2,3 4,0 4,5 4,0 3,5 3,3
оксид азоту 1,5 1,5 1,5
фенол 1,0 1,3 1,0 1,3 1,3 1,0 1,0 3,3
фтористий водень 0,8 0,8 0,8 0,9 0,8 0,8 1,0
хлористий водень 0,6 0,6 0,6 0,6 0,6 0,6 0,6 0,6 0,6
аміак 0,2 0,2 0,2 0,3 0,3 0,3 0,3 0,4 0,3 0,3 0,3
формальдегід 5,3 6,7 5,0 2,7 6,7 7,3 6,0 6,3 7,0 2,3 6,0 7,0 5,0 5,7 3,0

 

Таблиця 2. Максимальні концентрації забруднювальних речовин в атмосферному повітрі Києва (в кратності максимально разових ГДК) за серпень 2018 року по постах і в порівнянні з серпнем 2017 року.

  Номери постів спостережень за забрудненням  (ПСЗ) по місту
Домішки 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 15 17 20 21 2018 2017
завислі речовини 0,2 0,2 0,2 0, 0,2 0,4 0,4 0,4 0,4 0,4 0,2 0,4 0,4 0,2 0,4 0,6
діоксид сірки 0,1 0,1 0,1 0,0 0,0 0,1 0,1 0,0 0,0 0,1 0,0 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1
оксид вуглецю 0,4 0,8 0,6 0,8 0,2 0,8 1,0 1,2 0,8 0,6 1,2 0,4 0,4 0,8 1,0 0,6 1,2 2,8
діоксид азоту 1,3 1,4 1,4 1,3 0,3 1,4 1,5 1,1 1,5 1,5 0,7 1,3 1,4 1,3 1,5 1,5
оксид азоту 0,4 0,4 0,4
сірководень 0,4 0,4 0,4 0,4 0,4
фенол 0,5 0,6 0,5 0,5 0,5 0,5 0,6 1,7
фтористий водень 0,4 0,4 0,4 0,4 0,4 0,4 0,5
хлористий водень 1,0 1,1 1,2 1,0 1,2 1,2 1,1 1,2 1,2
аміак 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1
формальдегід 0,8 0,9 0,9 0,4 0,9 1,0 0,9 0,9 0,9 0,4 0,9 1,0 0,9 1,0 0,7

Таблиця 3. Середньомісячні і максимальні концентрації забруднювальних речовин у містах Київської області (в кратності середньодобових та максимально разових ГДК) за серпень 2018 року по постах і в порівнянні з серпнем 2017 року.

м. Біла Церква

  Середньомісячні концентрації Максимальні концентрації
Домішки Номери постів (ПСЗ) По місту Номери постів (ПСЗ) По місту
  1 2 2018 2017 1 2 2018 2017
Завислі речовини 0,7 0,7 0,7 0,7   0,4   0,4 0,4 0,4
Діоксид сірки 0,5 0,5 0,5 0,5   0,1   0,1 0,1 0,1
Діоксид азоту 2,5 2,5 2,5 2,7   1,0   0,9 1,0 1,1

 

м. Бровари (ПСЗ № 1)

Домішки Середньомісячні концентрації Максимальні концентрації
  2018 2017 2018 2017
Завислі речовини 0,3 0,4 0,2 0,2
Діоксид сірки 0,9 1,0 0,2 0,2
Оксид вуглецю 0,4 0,7 0,4 0,6
Діоксид азоту 2,0 2,3 0,7 0,7

 

м. Обухів (ПСЗ № 1)

Домішки Середньомісячні концентрації Максимальні концентрації
  2018 2017 2018 2017
Завислі речовини 0,3 0,3 0,2 0,2
Діоксид сірки 0,8 0,9 0,2 0,2
Оксид вуглецю 0,3 0,7 0,6 0,6
Діоксид азоту 2,0 2,5 0,7 0,9

м. Українка (ПСЗ № 1)

Домішки Середньомісячні концентрації Максимальні концентрації
  2018 2017 2018 2017
Завислі речовини 0,5 0,5 0,2 0,2
Діоксид сірки 0,8 0,9 0,1 0,1
Оксид вуглецю 0,5 0,6 0,4 0,6
Діоксид азоту 2,0 2,3 0,7 0,7

Дані з вмісту важких металів за попередній квартал та схеми міст з розташуванням постів спостережень вміщуються тільки в бюлетені за перший місяць кожного кварталу.

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
імені БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО