З початку 2025 року енергетики ДТЕК Київські регіональні електромережі розчистили майже 1300 кілометрів трас під лініями електропередачі. Таким чином фахівці компанії убезпечують електромережі від можливих аварій під час негоди, коли падіння гілок і дерев призводять до обривів проводів. Попри війну енергетики продовжують робити усе можливе, щоб у мешканців в оселях було світло.
Понад 92% електромереж Київщини є повітряними. Більшість з них пролягають посеред лісових масивів та у районах приватної забудови. Щоб значно знизити кількість аварій на них, окрім поточних ремонтів та технічного обслуговування, потрібно регулярно обрізати гілки дерев та іншої порослі.
«Системна робота з розчищення трас уже дає помітний ефект — кількість аварій на електромережах, спричинених падінням дерев, істотно зменшилася. Завдяки вчасно проведеній обрізці гілок тривалість ліквідації аварій скоротилася на 25 хвилин за останній рік. У першому кварталі 2025 року енергетики вже розчистили 1300 кілометрів трас. У 2024 році ми виконали роботи на понад 4 тисячах кілометрів і плануємо цьогоріч зробити не менше. Ми робимо все, щоб мешканці області залишались зі світлом», — прокоментував генеральний директор ДТЕК Київські регіональні електромережі Віталій Шайда.
Водночас понад 2 тисячі аварій на рік стаються через недоглянуті дерева на приватних ділянках. Тому важливо, щоб їх власники своєчасно обрізали гілки на своїх подвір’ях. Це дозволить значно зменшити кількість аварій і підвищить надійність електропостачання в кожному будинку області.
Окрім можливих аварій, якщо гілки торкаються проводу під напругою, це є безпосередньою загрозою життю. Адже стовбур дерева може проводити струм та уразити людину. Тому енергетики закликають вчасно обрізати дерева та кущі на власних подвір’ях та присадибних ділянках. Згідно з правилами*, відповідальними за належний догляд за зеленими насадженнями є їхні власники. Тому вони мають обрізати дерева та кущі.
Фахівці ДТЕК Київські регіональні електромережі, зі свого боку проводять планову обрізку дерев, які ростуть в охоронній зоні** повітряних ліній електропередачі. На безгосподарських територіях, пустирях — місцеві органи самоврядування.
Для того, щоб провести роботи безпечно, особливо, якщо гілки вже торкаються ліній електропередачі, – мешканці області мають узгодити час робіт з органами місцевої влади. Вони передадуть інформацію енергетикам, які організують тимчасове відключення електроенергії для безпечного виконання обрізки.
* за «Правилами охорони електричних мереж», висаджувати дерева під електролініями заборонено. Чистку від зелених насаджень власники або землекористувачі повинні проводити, якщо гілки дерев наблизилися до лінії 0,4 кВ ближче, ніж на 1 метр або якщо гілля нависає над проводами, або ж якщо дерева аварійні та за негоди можуть впасти та пошкодити електромережі — їх необхідно обрізати.
**охоронна зона ЛЕП – це земельна ділянка та повітряний простір по обидві сторони від лінії електропередачі. Для ліній до 1 кВ вона становить 2 метри по обидва боки лінії, 3-20 кВ – 10 метрів, 35 кВ – 15 метрів, 110 кВ – 20 метрів, 150 кВ, 220 кВ – 25 метрів, 330 кВ, 400 кВ, 500 кВ – 30 метрів, 750 кВ – 40 метрів.