Податок на нерухомість: що потрібно знати платникам
Головне управління ДПС у Київській області нагадує: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачують фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та нежитлової нерухомості.
Коли виникає обов’язок зі сплати податку?
Оподаткуванню підлягає загальна площа об’єкта нерухомості, яка перевищує:
✔ 60 м² – для квартир,
✔ 120 м² – для житлових будинків,
✔ 180 м² – для різних типів житлової нерухомості (у тому числі їх часток).
Ставку податку встановлюють органи місцевого самоврядування залежно від місця розташування об’єкта, але вона не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати за 1 м² (станом на 1 січня звітного року).
Як здійснюється нарахування податку?
Контролюючі органи самостійно розраховують суму податку для фізичних осіб за місцем їх реєстрації та надсилають податкове повідомлення-рішення. Сплатити податок потрібно протягом 60 днів з моменту отримання такого повідомлення.
Що робити у разі розбіжностей у нарахуваннях?
Якщо ви маєте сумніви щодо правильності розрахунку податку або статусу об’єкта оподаткування, ви можете подати письмову заяву до податкової служби для уточнення: загальної площі об’єкта нерухомості; права на податкові пільги; ставки податку, встановленої місцевою радою; нарахованої суми податку.
Якщо попередній розрахунок виявиться некоректним, платнику буде направлено оновлене податкове повідомлення-рішення, а попереднє – відкликано.
Якщо ви володієте нерухомістю, яка підлягає оподаткуванню, але не отримали податкового повідомлення, рекомендується звернутися до податкового органу за місцем реєстрації з правовстановлюючими документами для проведення нарахування податку.
Земельний податок для фізичних осіб: хто сплачує і як розраховується
Головне управління ДПС у Київській області повідомляє наступне. Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК України, платниками плати за землю є платники земельного податку: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати – землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Об’єктом оподаткування є:
✔ земельні ділянки у власності;
✔ земельні частки (паї);
✔ земельні ділянки державної та комунальної власності, що перебувають у користуванні на праві постійного користування.
Відповідно пункту 271.1 статті 271 ПК України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено.
База оподаткування по земельних частках (паях) визначається згідно із даними земельних ділянок, на які фізичні особи мають право як власники земельних часток (паїв), з урахуванням підпунктів 271.1.1 та 271.1.2 пункту 271.
Як нараховується податок?
Податкова служба самостійно розраховує суму податку для фізичних осіб за місцем розташування земельної ділянки. До 1 липня платники отримують податкове повідомлення-рішення із детальним розрахунком суми до сплати.
Що робити при зміні власника землі?
Якщо право власності змінюється протягом року, податок сплачує попередній власник – за період до місяця переходу права власності, а новий – починаючи з цього місяця. У такому разі податкова надсилає відповідне повідомлення-рішення новому власнику.
Як отримати пільгу на сплату земельного податку: роз’яснення для платників
Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що відповідно до ст. 281 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями від сплати земельного податку звільняються інваліди першої і другої групи, фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років, пенсіонери (за віком), ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України ”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Звільнення від сплати земельного податку за земельні ділянки, передбачене для вказаних категорій фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:
• для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари;
• для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах – не більш як 0,10 гектара;
• для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
• для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;
• для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.
При цьому право на пільги щодо сплати земельного податку мають фізичні особи, які є платниками земельного податку згідно зі ст.269 ПКУ.
Фізична особа, яка належить до категорії осіб, що мають право на пільги щодо сплати земельного податку, отримує таке право лише після оформлення права власності на земельну ділянку у законодавчо встановленому порядку та внесення відповідних даних до державного земельного кадастру.
Для отримання пільги щодо сплати земельного податку фізична особа повинна подати до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки заяву довільної форми про надання пільги та документи, що посвідчують право такої особи на пільгу (паспорт, пенсійне посвідчення, посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник бойових дій», посвідчення «Інваліда війни», посвідчення «Багатодітної родини»
У разі якщо платник податків має у власності декілька земельних ділянок або право на декілька земельних часток (паїв), щодо яких необхідно провести звірку даних, для її проведення такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження будь-якої з таких земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю).
Головне управління ДПС у Київській області продовжує роботу консультаційних центрів для бізнесу. Заступник начальника податкової служби Київщини Валерія Буділовська роз’яснила основні рекомендації розгляду питання виключення платника податку з переліку
Головне управління ДПС у Київській області продовжує роботу консультаційних центрів для бізнесу. Заступник начальника податкової служби Київщини Валерія Буділовська роз’яснила основні рекомендації розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, а саме, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчить про невідповідність платника податку критеріям ризиковості та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку щодо ведення фінансово-господарської діяльності суб’єкта господарювання.
У ході зустрічі податківці наголосили, що у разі наявності інформації або документального підтвердження реального здійснення господарської діяльності суб’єкт господарювання може звернутися до комісії регіонального рівня для перегляду свого статусу. Зокрема, якщо підприємство потрапило до переліку ризикових, оперативне реагування та правильно підготовлені документи можуть сприяти його виключенню з цього списку.
Консультаційні центри залишаються відкритими для платників податків. Тут бізнес може отримати професійні роз’яснення з актуальних питань, зокрема:
– причини блокування податкових накладних та алгоритм їх розблокування;
– правильне оформлення документів для подання пояснень до ДПС;
– механізм виключення підприємства з переліку ризикових платників податків;
– критерії оцінки ризиковості у СМКОР та як їх враховувати у своїй діяльності.
Фахівці консультаційних центрів готові надати підтримку у вирішенні індивідуальних ситуацій, що сприяє покращенню взаємодії між бізнесом і податковою службою.
ФОТО до статті за посиланням:
https://kyivobl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/872279.html
ДПС у Київській області