Якщо ви втратили кінцівку(ки) внаслідок повномасштабної війни, можете отримати безоплатне якісне протезування/ортезування в Україні за рахунок держави.
Важливо: безоплатним є як сам протез/ортез, так і його обслуговування протягом строку його експлуатації.
Для забезпечення протезними виробами чи іншими допоміжними засобами реабілітації особам, які постраждали внаслідок війни (як цивільним, так і військовим) не потрібно встановлювати інвалідність. Оформлення інвалідності може бути необхідним для отримання інших пільг та виплат, які передбачені законодавством.
Для безоплатного отримання протезів та допоміжних засобів реабілітації (крісла-колісного, стільця туалетного, палиці, милиці, поручнів, меблів та ін.) за державною програмою можна звернутися в управління соціального захисту населення особі необхідно подати такі документи:
– заяву;
– паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
– ідентифікаційний номер або паспорт громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
– рішення військово-лікарських комісій (далі – ВЛК) або довідку лікарсько-консультативних комісій про необхідність забезпечення протезним виробом, кріслом колісним чи іншим допоміжним засобом реабілітації;
– індивідуальну програму реабілітації (для осіб з інвалідністю);
– довідка МСЕК з групою інвалідності ( при наявності);
– пільгове посвідчення ( при наявності);
– довідку про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи.
Як отримати допоміжний засіб реабілітації (ДЗР)?
1 Крок
Подати заяву про забезпечення допоміжними засобами реабілітації з повним пакетом документів.
2 Крок
Отримати від ФСЗОІ (Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю) через управління соціального захисту, засоби телекомунікаційного зв’язку або через електронний кабінет особи електронне направлення на забезпечення ДЗРом.
3 Крок
Обрати протезне підприємство. Компанію для протезування можна обрати на власний розсуд із п’яти десятків представлених на ринку. Їх перелік можна знайти на сайті Міністерства соцполітики за посиланням https://1ll.ink/owfh6, в реєстрі Держлікслужби.
4 Крок
Підбір протезно-ортопедичного виробу протезним підприємством та формування замовлення для виготовлення протезу. Особа в свою чергу перевіряє та підписує замовлення.
5 Крок
Виготовлення індивідуального засобу реабілітації та видача його особі після примірки.
Максимальний строк виготовлення протезу при первинному протезуванні – 45 робочих днів.
Видача протезу оформляється актом приймання-передачі робіт між підприємством та особою.
6 Крок
Отримання індивідуального засобу реабілітації та настанови щодо його експлуатації.
Яку вартість протезу відшкодовує держава?
Для військових сума компенсації втричі більша у порівнянні з цивільними. Станом на сьогодні максимальна компенсація вартості протеза – 2,3 млн грн. Сума покриває досить серйозні побажання й високі функціональні можливості протеза як верхніх, так і нижніх кінцівок.
Для кожного типу протезу держава визначає граничну вартість. Тип протезу визначає або ВЛК, або протезне підприємство.