Обухівська міська рада

 Меню
CLOSE

Як заздалегідь підготуватися до можливих тривалих відключень світла та низької температури у власних домівках

Корисні поради, що допоможуть не змерзнути, не зголодніти і пережити відключення електроенергії.

Утеплення житла: ефективні способи

Перш за все, аби не замерзнути взимку, потрібно подбати про свою домівку. Чи то приватний будинок, чи квартира – варто зробити все, аби тепло взимку не втрачалося.

Перевірте щільність вікон та дверей, якщо живете у квартирі – не забудьте про вікна у під’їзді. Якщо є необхідність – закрийте щілини (вкладіть ущільнювач в рами),замініть розбите скло та заклейте щілини силіконовим герметиком. Він наноситься на стики (зовні вікна) по всьому периметру. При цьому герметик треба наносити лише на суху поверхню.

Утеплити вікна допоможе і монтажна піна. Її потрібно наносити між рамою та стіною. Також можна використовувати прогумований ущільнювач, але його доведеться щороку міняти з настанням холодів. Зберегти тепло допоможе теплозберігаюча плівка, вона легко клеїться до скла за допомогою звичайного фена.

Якщо у вас сучасні склопакети, перевірте, чи щільно зачиняються вікна. Якщо ні – зверніться у компанію, що встановлювала вікна – вони відрегулюють вікно.

Крім цього, підготуйте батареї, заберіть від них меблі та штори, а за радіаторами наклейте тепловідбивні екрани або саморобні відбивачі з алюмінієвої фольги та картону. Перевірте стан даху та підвалу, за можливості, утепліть стіни.

Для додаткового обігріву також можна використовувати електроковдри, обігрівачі, кондиціонери тощо. Але пам’ятайте про безпеку – використовуйте тільки якісні та сертифіковані прилади.

Енергетична тривожна валізка:

Найперше слід мати запас свічок, сірників, ліхтариків, гірлянд на батарейках, батарейок, заряджених павербанків чи акумуляторів. Зробіть запаси засобів освітлення.

Також варто купити портативне радіо на батарейках. Чому воно необхідне? Уявімо, що електрика не буде впродовж тижнів. Тоді навіть зникне мобільний зв’язок. Базові станції мобільного зв’язку потребують безперервного живлення. Вбудовані у них акумулятори можуть забезпечити роботу станції на чотири-п’ять годин. Коли ж електропостачання зникає надовго або часто, ці акумулятори не встигають підзарядитися. В таких умовах радіо на батарейках може стати стане чи не єдиним джерелом інформації. Наприклад, про повітряні тривоги чи інші важливі повідомлення від влади.

Надзвичайно важливо, зробити запаси ліків, води та харчів. Потрібно мати продукти, які можна тривалий час зберігати без холодильника та не вимагають довгого приготування. Крім того, потрібні теплі речі, ковдри. Можуть знадобитися й туристичні спальні мішки, адже вони добре тримають температуру.

Також краще мати напоготові туристичний газовий пальник. За його допомогою можна приготувати їжу. Нині такі пристрої особливо актуальні для людей, які мають електроплити. Однак слід розуміти, що через ворожі обстріли надалі також можуть виникнути проблеми з газопостачанням.

Що робити, якщо взимку зникло опалення

Внаслідок російських обстрілів можуть зникнути централізоване теплопостачання та газопостачання. У такому разі багатоквартирний будинок має ще два-три дні утримувати акумульоване тепло. Опісля для людей з маленькими дітьми або з хронічними захворюваннями найкращим варіантом буде спробувати переїхати у будинок з пічним опаленням або твердопаливним котлом.

Якщо все таки залишиться електропостачання, то можна буде використовувати один електрообігрівач. У такому разі усій сім’ї потрібно жити в одній кімнаті. Щоб досягти найкращого ефекту від роботи електрообігрівача, його слід поставити у центрі кімнати.

Обов’язково зашторте усі вікна. Це допоможе зменшити втрати тепла. Також необхідно перевірити чи у вікнах, дверях або стінах немає щілин. Якщо вони є, то їх потрібно заклеїти.

Трішки зменшити втрати тепла допоможуть килими, повішені на зовнішні стіни та розстелені на підлозі. Однак, якщо ж опалення є, то штори, меблі чи інші предмети не повинні затуляти батареї. Це зменшує ефект обігріву на 10-40 відсотків.

Якщо ж будинок тривалий час не опалюється, а на дворі морозна погода, слід подбати про сантехніку. Через тривалу відсутність тепла вона у трубах і бойлерах може замерзнути й пошкодити їх. Тому, якщо ви живете у приватному будинку, воду потрібно самостійно злити та залити у сантехніку антифриз.

Небезпечними для побутової техніки є не відключення електропостачання, а його раптова поява. Різкі стрибки напруги можуть її пошкодити. Тому, якщо зникло світло, необхідно відключити від мережі усі електроприлади або вимкнути запобіжники. Втім, світло можна залишити увімкненим, щоб зрозуміти, коли відновиться електропостачання. Якщо ви вимкнули запобіжники, перш ніж знову їх вмикати, відключіть електроприлади від мережі.

Потрібно подбати й про саму мережу. Різке зростання споживання електрики може нашкодити усій енергосистемі. Зокрема, може спричинити аварійну ситуацію й тоді в усіх знову зникне світло. Тому після відновлення електропостачання прилади потрібно вмикати поступово: спершу освітлення, далі менш потужні електроприлади. Пилососи, пральні машини й обігрівачі краще не вмикати у перші години після відновлення електропостачання.

Через ворожі обстріли ситуація в енергетичній мережі країни може ускладнитися. Тому рекомендуємо зменшити власне споживання електрики.

Найпростішим способом заощадити електроенергію є заміна старих ламп розжарювання на енергоефективні.

Про генератори та металеві пічки для обігріву

Приватні будинки на відміну від багатоповерхівок є більш стійкими до надзвичайних ситуацій. У них є більше альтернатив газовому чи електричному опаленню. Наприклад, якщо ви живете у селі й у вас є пічка, то нині саме час її відремонтувати. Якщо у вас є кошти, ви можете придбати твердопаливний котел.

Також для приватного будинку можна придбати бензиновий чи дизельний генератор. Однак ними потрібно користуватися безпечно. Генератори ні в якому разі не можна вмикати в квартирі чи будь-якому іншому замкненому приміщенні. Вони утворюють небезпечний чадний газ. Як наслідок, це може спричинити загибель людей.

Генератори не можна ставити на балкони квартир. Протипожежна відстань від них до житлових будинків або гаражів має становити не менш як шість метрів. А пальне чи мастило слід тримати як мінімум за десять метрів від них. Генератори заборонено заправляти, коли вони увімкнені або ще не охололи. Це може спровокувати пожежу. Також генератор потрібно тримати сухими та робити перерви в їх роботі.

Металеві пічки для обігріву (Буржуйки) як і генератори не можна використовувати у квартирах.

Втім, жителі багатоповерхівки можуть використовувати металеві пічки на дворі для приготування їжі усім під’їздом у разі критичної ситуації.

Найкращим же альтернативним варіантом енергії є сонячні панелі. Завдяки їм можна перетворити дах чи двір приватного будинку на невеличку сонячну електростанцію. Звісно для цього потрібно мати достатньо коштів. Однак є дешевший варіант. Йдеться про портативні сонячні панелі з акумуляторами. Їх вистачить для задоволення дрібних базових потреб.

Наприклад, зарядити мобільний телефон, павербанк чи ліхтарик.

Пам’ятайте, що повноцінне харчування є додатковим фактором, що не дасть замерзнути взимку.

Тому не забувайте їсти, навіть якщо не можете приготувати теплу страву.

Якщо у вас вдома електрична плита, то на випадок відсутності електропостачання вам стануть у пригоді продукти, що можна споживати без приготування – снеки, горіхи та сухофрукти, консерви. Також зверніть увагу на їжу швидкого приготування, сублімати та туристичні пайки.

Також в умовах відсутності електрики можна приготувати й звичайно крупи, деякі з них потрібно заливати окропом, а для деяких вистачить і холодної води.

Каші, для приготування яких потрібен окріп:
• Ячна каша – залити кип’яченою водою і залишити на 2-3 години.
• Пшоняна каша – залити окропом і почекати 1 годину для настоювання.
• Пшенична каша – залити окропом і закутати посудину в ковдру, щоб зберігалося тепло. Почекати 30-50 хвилин для настоювання.
• Булгур середнього або дрібного розміру – дрібний булгур настоюється в окропі 20 хвилин, середній – 40 хвилин.

Каші, для приготування яких достатньо холодної води:
• Гречана каша – крупу можна заздалегідь замочити водою кімнатної температури, молоком або кефіром. Вона має настоюватись від 5 до 10 годин. Тому краще замочувати її на ніч.
• Перлова каша – її можна заливати як окропом, так і звичайною водою. Але настоюватися в холодній воді вона має від 10 до 24 годин.
• Кускус – залити холодною водою та залишити на 20-30 хвилин для приготування. Якщо залити гарячою водою, то кускус буде готовий за 5-10 хвилин.
• Вівсяна крупа – для приготування в холодній воді залишити настоюватися на 30 хвилин або годину, в окропі – достатньо 20 хвилин.
• Манка – залити холодною водою або молоком, накрийте та дайте настоятись 15-20 хвилин.
• Кіноа – залити холодною водою та залишити на ніч.

Усі перелічені каші також можна готувати в термосі. Одна година кипіння на плиті дорівнює 4-5 годинам настоювання в термосі.

Познайомтеся із сусідами та розробіть план на екстрений випадок

Якщо ви живете у багатоквартирному будинку, то не зайвим буде познайомитися із сусідами, щоб мати змогу допомагати один одному у випадку необхідності.

По-перше, якщо ви дізналися, що серед ваших сусідів є літні люди або такі, що потребують допомоги – потурбуйтеся і про них. Допоможіть знайти їм теплі речі, ковдри, зробити запаси продуктів.

Також разом із сусідами ви можете провести утеплення під’їзду та комунікацій. Наприклад, замінити вікна у під’їзді, встановити додаткові двері, утеплити труби, відремонтувати дах.

Разом можна придбати генератор для зарядки гаджетів, буржуйку для приготування їжі на вулиці або в підвалі тощо.

На випадок тривалої відсутності електроенергії чи опалення підготуйте план дій, подумайте, куди ви можете тимчасово переїхати й будьте до цього готові. Також будьте готові прийняти у себе вдома родичів чи друзів, якщо виїжджати треба буде їм.

Бережіть себе!

Коментарі