Обухівська міська рада

 Меню
CLOSE

Історична довідка

Історія нашого краю сягає в далеку давнину. Земля Обухівська багата на археологічні та історичні пам’ятки, з яких найунікальніша трипільська археологічна культура. Трипільці не тільки одомашнили коней, першими винайшли колесо, а й створили духовний і мистецький світ: звичаї, обряди, світогляд, орнаментику, які складають основу матеріальної і духовної культури сучасного українства.

Починаючи “Змійовими валами”, що більше тисячі років тому було рукотворно насипано тут як оборонна споруда Київської землі за часів Володимира Хрестителя, і закінчуючи городом-портом Витичевом, осередком удільного трипільського князівства городом-фортецею Треполем та багатьма іншими староруськими поселеннями прикиївського правобережжя – все це віхи, якими позначила себе княжа доба в нашому краю.

До першої половині XI століття нової ери кордон Древньоруської держави проходив по річці Стугна. До остаточної руїни довела Київську землю кочова Азія. У серпні 1240 року хан Батий, зібравши півмільйонну орду, рушив на Давньоруську державу. Протоптала татарва на Україну багато шляхів, а з них найзначніший той, що пролягав нашим краєм і звався він Чорним шляхом. В історичних джерелах наше поселення під назвою Лукавиця згадується, як таке, що потрапило під татарське винищення. Лукавиця була настільки спустошена, що навіть втратила свою назву.

Через століття по монгольській навалі на початку XIV ст. Київська земля поступово стала залежати від Литви. В 1360-х роках великий князь литовський Ольгерд Гедимінович зайняв Київ і посадив у ньому на князя свого сина Володимира. В історичних джерелах знаходимо наше поселення під такими тодішніми назвами: Лукавиця, Юршин, Кумістрівщина. В 1580-х роках місцевість приймає назву Обухів і більше її не змінює.

Першу згадку про Лукавицю (нинішній Обухів), маємо року 1362-го. З часу вступу на княжий стіл першого київського князя з династії Гедиміновичів «литвина по крові і руського по духу та релігії» Володимира Ольгердовича (1362—1395) і ведеться літочислення Обухова.

Першим відомим за документами власником Лукавиці був воєвода литовського князя автономіста Свидригайла брацлавський староста пан Станко Ганкович Юрша (Юршич). 1431 року Свидригайло за успішну оборону Луцької фортеці подарував володимирському воєводі С. Г. Юрші обширні простори землі в басейні річки Красної між річками Стугною та Гороховаткою. Читати детальніше

Історико-культурне значення в місті мають:

– споруда колишньої двокласної церковно-приходської школи;
– садиба-музей А.С. Малишка.

У місті споруджено декілька пам’ятників — за доби СРСР меморіал пам’яті воїнів ВВВ, вже за часів незалежності в самому центрі пам’ятник А. С. Малишку (автори — скульптор М. Лисенко, архітектор А. Ігнащенко) та Монумент, присвячений пам’яті Голодомору в Україні у 1932—1933 роках. На початку 2009 року було здійснено демонтаж з постаменту на центральній міській площі скульптури В.І. Леніна, яка перед цим не один раз піддавалась вандалізму.

МЕМОРІАЛЬНА ДОШКА ЖЕРТВАМ ФАШИСТСЬКОГО ТЕРОРУ

1 липня в Обухівській СЗОШ №1 ім. А. Малишка відбулися меморіальні заходи з увічнення пам’яті жертв Обухівської трагедії 1943 року.

На будівлі навчального закладу встановлено меморіальну дошку з написом: «Пам’яті учнів і жителів Обухівщини, які пішли у вічність із приміщення школи під час масових розстрілів гітлерівцями мирного населення в урочищі Розкопана влітку 1943 року».
70 років тому фашистські катувальники вчинили масову розправу над мирним населенням Обухова і району. В «душогубках» та в колонах, під прицілами автоматів і під скаженний гавкіт собак везли і гнали звідси жінок, дітей віком 2 -14 років, стариків до урочища, яке знаходиться на трипільських полях. Там їх безжально і жорстоко розстріляли. Тіла вбитих скидали у рів глибиною 60 метрів і ледь-ледь засипали землею. Про цю трагедію написав член комісії з розслідування цього злочину Андрій Малишко у нарисі «Марія Білик з дітьми».

Пам’ятники історії

Пам`ятник поету-земляку А.С. Малишку

Короткий опис: Скульптурна композиція з бронзи, яка зображує поета з двома дівчатами на житньому полі.

Місце розташування: м. Обухів, вул. Київська, 14.

Пам`ятник героям Чорнобиля

Короткий опис: Дзвін із чавунного сплаву на бетонному постаменті.

Місце розташування: м. Обухів, район пожежної станції ПрАТ «Київський КПК».

Пам`ятник воїнам-афганцям

Короткий опис: Фігури трьох журавлів у польоті, виготовлених з кераміки на бетонній стелі

Місце розташування: м. Обухів, район ЗОШ №5

Пам`ятки Голодомору

  • Пам`ятник Скорботній Матері
  • Пам`ятник жертвам Голодомору

 

Короткий опис: Керамічна приколінена постать жінки-матері із свічкою у руках. Керамічна постать жінки-матері з дитиною на руках.
Монумент у вигляді хреста.

Місце розташування: 
м. Обухів, Сліпакове кладовище у старому центрі міста Обухів.
м. Обухів, кладовище на вул. Волошкова.
м. Обухів, кладовище на розі вул. Калинової та Трипільської.

Пам`ятки Великої Вітчизняної війни

  • Меморіальний комплекс: братська могила воїнів Радянської Армії, підполковника і льотчика, які загинули у 1941-1943 р.р.
  • Пам`ятник на честь 659 воїнів-односельців, що не повернулись з війни.

 

Короткий опис: Скульптура солдата-захисника із зброєю у руках, меморіальні дошки та плити на місці поховань загиблих воїнів (86 поховань).

Місце розташування: м. Обухів, вул. Київська, 1.

Меморіальна дошка у пам’ять про загиблого Героя – Володимира Володимировича Чаплінського

Місце розташування: на території ПрАТ «Київський КПК» та на будинку №17 по вул. Миру в м. Обухові.

Меморіальна дошка на приміщенні НВК Обухівська ЗОШ №1 ім А. Малишка учням та жителям Обухівщини, що пішли у вічність з приміщення школи під час масових розстрілів гітлерівцями мирного населення в урочищі Розкопана влітку 1943 року

Місце розташування: м. Обухів, вул. Київська, 16.

2 меморіальні дошки на приміщенні НВК Обухівська ЗОШ №1 ім А. Малишка випускникам школи, які загинули під час АТО В`ячеславу Єфіменку та Кирилу Забєліну

Місце розташування: м. Обухів, вул. Київська, 16.

5 меморіальних дощок на приміщенні НВК Спеціалізована Обухівська ЗОШ № 3 випускникам школи, які загинули під час АТО Олексію Бацці, Володимиру Сергеєву, Олегу Тимку, Володимиру Сергеєву, Роману Кияниці

Місце розташування: м. Обухів, вул. Київська, 12.

Меморіальна дошка на приміщенні НВК Обухівська ЗОШ №4 випускнику школи, який загинув під час АТО Павлу Литвиненку

Місце розташування: м. Обухів, м-н Яблуневий.

Меморіальна дошка на території ПрАТ «Київський КПК» працівнику підприємства, який загинув під час АТО Олегу Тимку

Місце розташування: м. Обухів, на території ПрАТ «Київський КПК».

Барельєф поету-земляку А.С. Малишку на приміщенні СЗОШ № 1

Місце розташування: м. Обухів, вул. Київська, 16.

Двокласна церковно-приходська школа, 1913 р.

Короткий опис: Двоповерхове цегляне приміщення, споруджене земським коштом.

Місце розташування: м. Обухів, вул. Київська, 16.